کابل بدون طالبان، بزرگذاشت دکتر نجیب پس از سیزده سال

طالبان
Image caption طالبان پيش از کابل، شهرها و مناطق زيادی را تصرف کرده بودند و آرامش را به آن مناطق باز گردانده بودند

وقتی طالبان برای نخستین باردر قندهاردر جنوب افغانستان به عنوان یک نیروی نظامی ظاهر شدند، کابل در آتش جنگ میانگروهی مجاهدین می سوخت و کابلیان امیدی شانرا برای نجات از دست داده بودند.

طالبان پيش از کابل، شهرها و مناطق زيادی را تصرف کرده بودند و آرامش را به آن مناطق باز گردانده بودند.

در پائیز سال 1375 خورشيدی طالبان سواربر توويوتاهای ( تویوتا وانت) خيابانهای کابل را نیز به تصرف خود در آوردند، مردم کابل امیدوار بودند که فاتحان جدید پایتخت اشک های آنان را پاک کنند و بر زخم های ناشی از جنگ مرهم بگذارند.

اما فردای آن روز مردم در مرکز شهر با صحنه تکاندهنده ای روبرو شدند، طالبان دکتر نجیب الله رئیس جمهوری پیشین و برادرش را به دار آویخته بودند و مردم را برای دیدن آن دعوت می کردند. من فردای آن روز به عنوان خبرنگار به کابل رفتم. جسد دکتر نجیب الله را از چهار راه آریانا در مرکز شهر کابل برداشته بودند، اما شهری که انتظار می رفت به دلیل پایان جنگ مردم آن شاد باشند،در سکوت مرگباری فرو رفته و سوگوار بود و این سکوت و سوگواری چندین سال ادامه یافت.

سرانجام حادثه 11 سپتامبر در آمریکا که منجر به سقوط رژیم طالبان شد، به حاکمیت پنجساله این گروه در افغانستان پایان داد اما هشت سال پس از کنار گذاشته شدن این گروه از قدرت، طالبان اکنون بر بخشهایی از این کشور تسلط دارند و از نظر روانی حضور آنها خیلی بیشتر از حضور نظامی آنها احساس می شود. طالبان که سیزده سال پیش با تصرف کابل عکس، فیلم و تلویزیون را کفر آمیز خواندند و ممنوع اعلام کردند، اکنون درتبلیغات خود از انترنیت، عکس و فیلم حد اکثر استفاده را می برند.

گروهی که هشت سال پیش با خشونت از افغانستان رانده شدند، حالا برای نشستن بر میز مذاکره برای نیروهای بین المللی و دولت افغانستان شرط می گذارند.

طالبان که سیزده سال پیش به عنوان طلاب ساده مدارس دینی ظاهر شدند، اکنون در برابر نیروهای منظم ومجهز 42 کشور جهان در افغانستان صف آرایی کرده اند و تهدید بزرگی برای منطقه تلقی می شوند.

و اما همانگونه که پس از سیزده سال طالبان حضور خود را در افغانستان گسترش می دهند حضور کسی که سیزده سال پیش توسط طالبان به دار آویخته شد، نیز محسوس است.

هواردان نجیب الله سیزده سال پس از مرگ او برای نخستین بار در کابل محفل رسمی یاد بود اورا برگزار کردند.

سیزده سال پیش در چنین روزی وقتی به کابل رفتم جسد دکتر نجیب الله را بر دار دیده بودم اکنون در شهر کابل و دیگر شهر های افغانستان عکس های نجیب الله خریداران زیادی دارد و برخی از شهروندان کابل تصویر های اورا زینت بخش اتاقهای پذیرایی خود کرده اند.

سیزده سال پیش طالبان چهره وصدای زنان را در کابل محو کردند، اما حالا عرصه نیست که از نان خالی باشد، پشت فرمان رانندگی، مجلس نمایندگان، ستیژ های رقابت آواز خوانی تلویزیون ها و همه جا، آمار تازه اعلام شده کمیسیون انتخابات نشان می دهد که 25 در صد کرسی های شوراهای ولایتی را نیز زنان به خود اختصاص داده اند.

مطالب مرتبط