گیتس جدول زمانی خروج از افغانستان را رد کرد

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، تعیین هرگونه ضرب الاجل برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را اشتباهی استراتژیک دانست و رد کرد.

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان، رسما خواهان اعزام سربازان بیشتری به این کشور شده است.

اما بسیاری از اعضای بانفوذ حزب دموکرات در کنگره آمریکا با اعزام نیروی بیشتر به افغانستان مخالفند و برخی نیز خواهان تعیین جدول زمانی برای خروج سربازان آمریکا از افغانستان هستند.

وزیر دفاع آمریکا، روز یکشنبه (27 سپتامبر) در مصاحبه با شبکه سی ان ان آمریکا، در نظر گرفتن هرگونه جدول زمانی یا تعیین استراتژی خروج از افغانستان را "اشتباهی استراتژیک" خواند.

او گفت ناکامی در افغانستان شکستی بزرگ برای آمریکا خواهد بود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در اوایل سال میلادی جاری دستور اعزام 21 هزار نیروی کمکی به افغانستان را صادر کرد.

اما فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان هم اکنون خواهان اعزام هزاران نیروی کمکی دیگر به افغانستان شده است.

رابرت گیتس هنوز رسما موافقت خود با این درخواست را اعلام نکرده است و باراک اوباما نیز می گوید که در اینباره تصمیمی نگرفته است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه به شبکه سی بی اس آمریکا گفت که باراک اوباما به احتمال زیاد پس از روشن شدن سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در مورد اعزام یا عدم اعزام نیروی بیشتر به این کشور تصمیم خواهد گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است که برای خروج نیروهای کشورش از افغانستان موعد مشخصی مد نظر ندارد، اما حضور نظامی آمریکا در افغانستان نامحدود نخواهد بود.

محافظه کاران در آمریکا از جمله سیاستمدارانی مانند سناتور جمهوریخواه جان مک کین، آقای اوباما را به اعزام نیروی بیشتر به افغانستان ترغیب کرده اند.

آمریکا در حال حاضر حدود 68 هزار نیرو در افغانستان دارد.

مطالب مرتبط