تقاضا برای اعزام سربازان بیشتر به افغانستان

افغانستان
Image caption شصت هزار نظامی آمریکا در افغانستان مستقر هستند

ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان به طور رسمی خواستار اعزام سربازان بیشتری به این کشور شده است.

وزارت دفاع آمریکا می گوید تا زمانی که باراک اوباما، راهبرد جدید این کشور در افغانستان را تبیین نکرده است درباره درخواست ژنرال مک کری تصمیم گیری نخواهد کرد.

با آغاز به کار باراک اوباما به عنوان رئیس جمهوری آمریکا از ابتدای سال جاری میلادی، بیست و یک هزار سرباز به تعداد نیروهای نظامی ایالات متحده در افغانستان اضافه شده است.

در حال حاضر شصت هزار نظامی آمریکایی در افغانستان مستقر هستند.

در گزارشی که ماه گذشته به رسانه های آمریکا درز کرد، آقای مک کریستال گفته بود در صورتی که تعداد نیروهای تحت امرش افزایش نیابد، ماموریت ایالات متحده در افغانستان با شکست مواجه خواهد شد.

رقم دقیق نیروهای نظامی مورد نظر ژنرال مک کریستال مشخص نیست ولی بعضی از تحلیلگران می گویند او خواستار اعزام سی هزار سرباز جدید به افغانستان است.

خبرنگاران می گویند مشاوران آقای اوباما درباره اعزام سربازان بیشتر به افغانستان با هم اختلاف دارند.

آقای اوباما هم گفته است در ابتدا می خواهد ببیند آیا راهبرد جاری در افغانستان درست است یا خیر؟

نتیجه نظرسنجی جدیدی که روز جمعه به وسیله موسسه گالوپ منتشر شد نشان می دهد پنجاه درصد با پاسخ دهندگان آمریکایی از افزایش تعداد نظامیان کشورشان در افغانستان مخالف هستند و تنها چهل درصد موافق اعزام سربازان بیشتر به این کشور هستند.

مطالب مرتبط