والی هلمند: جنگ اصلی بر سر مواد مخدر است

گلاب منگل، والی هلمند
Image caption گلاب منگل، والی هلمند

گلاب منگل والی هلمند می گوید برای از بین بردن تروریسم در افغانستان، باید توجه اصلی روی از بین بردن مواد مخدر در این کشور متمرکز شود.

والی هلمند، در یک گفتگوی اختصاصی به بی بی سی گفت که علت اصلی گسترش نا امنی ها در هلمند، فعالیت مافیای مواد مخدر در این ولایت است.

آقای منگل تاکید کرد که برای پیروزی در مبارزه علیه مواد مخدر در هلمند، حمایت جامعه جهانی و حکومت مرکزی افغانستان اهمیت حیاتی دارد.

هلمند در جنوب افغانستان، ظرف سالهای اخیر، همواره نا امن بوده و بیشترین سربازان بریتانیایی در همین ولایت مستقر هستند تا با جنگجویان طالبان مبارزه کنند.

با این حال، چندین ولسوالی هلمند هم اکنون از سوی طالبان کنترل می شود و میزان کشت و تولید مواد مخدر در این ولایت نیز به نگرانی بزرگی برای دولت افغانستان و جامعه جهانی تبدیل شده است.

'جنگ مواد مخدر'

والی هلمند اگرچه از آنچه که دستاوردها در عرصه مبارزه با مواد مخدر در این ولایت می خواند راضی به نظر می رسد، اما می گوید که هنوز برای نابودی مواد مخدر در این ولایت، به حمایت بیشتر جامعه جهانی، دولت افغانستان و مردم محل نیاز است.

آقای منگل در جواب به این سوال که چه دلیلی برای ادامه نا امنی ها در هلمند وجود دارد، گفت: "مواد مخدر"

به گفته آقای منگل، تجارت مواد مخدر در هلمند رابطه مستقیمی با فعالیت گروه های شورشی در این منطقه داشته و تاکید کرد که برای نابودی تروریسم، از بین بردن مواد مخدر در هلمند ضروری است.

او می گوید: "در هلمند بیشتر از این که طالبان نفوذ فکری داشته باشند، مساله جنبه اقتصادی دارد و در آمد مواد مخدر علت اساسی ادامه جنگ در هلمند است."

آقای منگل می افزاید: "مواد مخدر جنگ هلمند را حمایت می کند، از پول مواد مخدر برای (پیشبرد) جنگ استفاده می شود، بنا ما اگر می خواهیم تروریسم را از بین ببریم، باید مواد مخدر را نابود کنیم."

تلاشها و موانع

Image caption یک مزرعه مواد مخدر در هلمند

والی هلمند با این حال ابراز خوشبینی کرد که استراتژی مبارزه با مواد مخدر در هلمند، دستاوردهای قناعت بخشی داشته باشد.

او گفت که در سال جاری، کشت خشخاش در هلمند سی و سه درصد کاهش داشته و انتظار می رود که این روند طی سالهای آینده نیز ادامه یابد.

پس از فروپاشی طالبان که تولید مواد مخدر در بخشهای زیادی از افغانستان شدت گرفت، افغانستان درگیر مبارزه سختی با مافیای مواد مخدر و کشت رو به افزایش خشخاش بوده است.

دادگاه و پلیس ویژه مبارزه با مواد مخدر ایجاد شده و پول های هنگفتی در این عرصه هزینه شده است. اما این تلاشها تا سالهای اخیر، در حد زیادی نتیجه معکوس داشته و کشت و تولید مواد مخدر بر خلاف انتظار مقامات افغان و جامعه جهانی، بیشتر شده است.

با این حال، مقامات از دستاوردهایی در سالهای اخیر خبر می دهند و شماری از ولایات را به عنوان ولایات "بدون خشخاش" نام گزاری کرده اند.

اما آنچه به نگرانی بزرگی برای جامعه جهانی تبدیل شده، تامین منابع مالی گروه طالبان و شورشیان مخالف دولت از راه مواد مخدر است.

ناظران می گویند، احتمال اینکه شماری از مقامات ارشد حکومتی در افغانستان در قاچاق مواد مخدر دخیل باشند، وجود دارد و همین مساله، در بسیاری از موارد باعث عدم پیشرفت در مبارزه علیه مواد مخدر می شود.

مطالب مرتبط