دبیرکل ناتو: تا زمانی که لازم باشد در افغانستان می مانیم

Image caption دبیر کل ناتو در این سفر با رئیس جمهوری آمریکا دیدار خواهد کرد

آندرس فوگ راسموسن در نخستین سخنرانی اش در آمریکا به عنوان دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، بر تعهد این پیمان به برقراری ثبات در افغانستان تاکید کرد.

او گفت که نیروهای ناتو تا زمانی که برای موفقیت لازم باشد در افغانستان باقی خواهند ماند. دبیر کل ناتو در عین حال اذعان کرد که حضور نظامی ناتو در افغانستان نمی تواند تا ابد ادامه داشته باشد.

او این سخنان را روز دوشنبه (28 سپتامبر) در شورای آتلانتیک که از سازمان های غیردولتی بانفوذ طرفدار روابط نزدیک آمریکا و اروپاست بیان کرد.

آقای راسموسن نخست وزیر پیشین دانمارک است. او ماه اوت امسال به عنوان دوازدهمین دبیرکل ناتو برگزیده شد.

او در حالی بر تعهد ناتو در قبال افغانستان تاکید کرد که افکار عمومی در بسیاری از کشورهای عضو پیمان ناتو نسبت به آینده افغانستان و موثر بودن ادامه حضور نظامی ناتو در آن تردید دارد.

دبیرکل ناتو این وضعیت را به ناکامی رهبران کشورهای عضو ناتو در نشان دادن دستاوردهای ناتو طی هشت سال گذشته در افغانستان نسبت داد.

او گفت که طی هشت سالی که از سقوط حکومت طالبان گذشته، هفت میلیون کودک که دو-سوم آن ها دختر هستند توانسته اند در افغانستان به مدرسه بروند.

به گفته او، زنان هم اکنون می توانند در خیابان ها قدم بزنند، کار کنند یا در پارلمان این کشور عضو شوند.

Image caption نیروهای خارجی هشت سال است که در افغانستان حضور داشته اند

او گفت که شبکه القاعده مانند گذشته در افغانستان صاحب پایگاه نیست و نمی تواند از افغانستان به عنوان سکوی حمله به غرب استفاده کند.

دبیر کل ناتو همچنین تلاش کرد نگرانی ها در آمریکا نسبت به احتمال افزایش حضور نظامی این کشور در افغانستان را برطرف کند.

او تاکید کرد که کشورهای متحد آمریکا طی 18 ماه گذشته حداقل نه هزار نیرو به افغانستان اعزام کرده اند.

او درباره کوچک نشان دادن نقشی که کانادا و کشورهای اروپایی در افغانستان ایفا کرده اند، هشدار داد و گفت که ادامه چنین کاری از سوی برخی در آمریکا به طور ناخواسته باعث تحقق این امر خواهد شد.

او گفت که برخلاف تصور غالب، اعضای پیمان ناتو در حال فرار از جنگ افغانستان نیستند.

دبیرکل ناتو تاکید کرد که استراتژی کنونی باید تغییر کند و نیروهای ناتو باید به تدریج در ولایت های مختلف اداره امور را به مقام های افغان واگذار کنند و نقش حمایتی را برعهده بگیرند.

او هشدار داد که ناتو در درگیری ها با شورشیان طالبان سربازان بیشتری را از دست خواهد داد.

دبیرکل ناتو روز دوشنبه (28 سپتامبر) با رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا دیدار و گفتگو کرد.

رابرت گیتس روز یکشنبه تعیین هرگونه ضرب الاجل برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را اشتباهی استراتژیک دانست و رد کرد.

Image caption اوباما هنوز در مورد اعزام نیروی بیشتر به افغانستان تصمیم نگرفته است

این در حالیست که سناتور دموکرات جان کری، رئیس کمیته امور خارجه مجلس سنای آمریکا هشدار داده است که آمریکا نباید بدون داشتن هدف مشخص یا جدول زمانی دقیق برای خروج، قوای خود را در افغانستان تقویت کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در اوایل سال میلادی جاری دستور اعزام 21 هزار نیروی کمکی به افغانستان را صادر کرد و تعداد نیروهای کشورش در افغانستان را به حدود 68 هزار نفر افزایش داد.

اما ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده نیروهای نظامی ناتو و آمریکا در افغانستان هم اکنون خواهان اعزام حدود سی تا چهل هزار نیروی کمکی دیگر به افغانستان شده است.

بسیاری از اعضای بانفوذ حزب دموکرات در کنگره آمریکا با اعزام نیروی بیشتر به افغانستان مخالفند و برخی نیز خواهان تعیین جدول زمانی برای خروج سربازان آمریکا از افغانستان هستند.

وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه در نظر گرفتن هرگونه جدول زمانی یا تعیین استراتژی خروج از افغانستان را "اشتباهی استراتژیک" خواند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه گفت که باراک اوباما به احتمال زیاد پس از روشن شدن سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در مورد اعزام یا عدم اعزام نیروی بیشتر به این کشور تصمیم خواهد گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است که برای خروج نیروهای کشورش از افغانستان موعد مشخصی مد نظر ندارد، اما حضور نظامی آمریکا در افغانستان نامحدود نخواهد بود.

محافظه کاران در آمریکا از جمله سیاستمدارانی مانند سناتور جمهوریخواه جان مک کین، آقای اوباما را به اعزام نیروی بیشتر به افغانستان ترغیب کرده اند.

مطالب مرتبط