انفجاری در قندهار دهها کشته بجا گذاشت

سرباز خارجی در حال گشت امنیتی در قندهار
Image caption سرباز خارجی در حال گشت امنیتی در قندهار

مقام های افغان می گویند در اثر انفجار یک بمب کنار جاده ای در قندهار، در جنوب افغانستان، سی غیرنظامی کشته شده اند.

این انفجار به گفته پلیس قندهار، یک اتوبوس حامل مسافران را هدف قرار داده که از هرات به سوی کابل در حرکت بود.

وزارت داخله (کشور) افغانستان می گوید، انفجار در منطقه کاریز علی شیر در ولسوالی میوند روی داده و در آن نزدیک به چهل نفر دیگر زخمی شده اند.

یک اعلامیه وزارت داخله افزوده که در این انفجار ده کودک و هفت زن نیز کشته شده اند.

این حادثه یکی از خونین ترین حملات در افغانستان ظرف ماه های اخیر است.

تا حالا مسئولیت این حمله را کسی به عهده نگرفته است، اما برخی از مقام های محلی در قندهار، طالبان را مسئول این حمله می دانند.

گروه طالبان که با حضور نیروهای بین المللی در افغانستان مخالف هستند، عمدتا از انفجارهای کنار جاده ای برای هدف قرار دادن کاروانهای این نیروها استفاده می کنند، اما ناظران می گویند، این حملات تلفات شدیدی را به غیرنظامیان وارد می کند.

افزایش نا امنی

وزارت داخله افغانستان می گوید، روز گذشته نیز در اثر انفجار مشابهی در ولسوالی میوند ولایت قندهار، پنج غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

قندهار یکی از ولایت های نا آرام افغانستان است. هزاران سرباز خارجی در این ولایت برای مبارزه با جنگجویان طالبان مستقر هستند.

ماه گذشته انفجار مهیبی در قندهار، بیش از چهل کشته برجا گذاشت و چندین ساختمان را تخریب کرد.

افغانستان در ماه های اخیر، روزهای خونینی را پشت سر گذاشته است. گزارشها حاکیست که تنها در روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه گذشته، سه صد مورد خشونت در این کشور صورت گرفت.

فرمانده ناتو در افغانستان می گوید، برای کنترول وضعیت در افغانستان و مبارزه با شورشیان، به سربازان بیشتری در این کشور نیاز است.

انفجار تازه در قندهار نیز ساعتی پس از آن صورت گرفت که دبیرکل ناتو، در نخستین سخنرانی خود پس از اشغال این پست، به حمایت از افغانستان تاکید کرد و از کشورهای اروپایی خواست که در جنگ افغانستان، در کنار نیروهای آمریکایی باقی بمانند.

مطالب مرتبط