نشریات کابل: سه شنبه 7 میزان

جنجال بر سر افزایش سربازان آمریکایی در افغانستان بحث اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح به جنجال ها بر سر افزایش تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان پرداخته و نوشته در حالی که دولت آمریکا حاضر نیست جدول زمانی خروج از افغانستان را آماده کند، حمایت های مردمی در داخل آمریکا در مورد جنگ در افغانستان در حال کاهش است.

نویسنده هشت صبح به این باور است که در این میان، دولت افغانستان نیز با آنچه که روزنامه "موضع گیری های احساساتی و ناسنجیده و انتقادهای غیرمتعارف" از غربی ها می خواند، در دلسردی کشورهای غربی و مردم شان نسبت به ادامه کمک به افغانستان نقش داشته است.

روزنامه نوشته که دولت افغانستان با نزدیکی با "نیروهای عقب گرا، متحجر، ضد دموکراتیک و زن ستیز" تردیدهای زیادی را نسبت به اراده خود در زمینه تامین دموکراسی و حقوق بشر برانگیخته است.

هشت صبح افزوده که تغییر این گونه استراتژی ها در افغانستان، می تواند جهان را نسبت به کمک های بیشتر به این کشور امیدوار کند و باعث شود که آمریکا خود را در جنگ افغانستان تنها احساس نکند.

اما روزنامه سروش ملت نظر متفاوتی دارد. این روزنامه نوشته که خروج نیروهای خارجی از افغانستان می تواند به عنوان یک "راهکار امنیتی" برای افغانستان قلمداد شود، چون به نوشته روزنامه، "خارجی ها هیچ وقت سعی نکرده اند که راه های دیگری غیر از جنگ را برای امنیت در افغانستان تجربه کنند و همواره نسبت به بسترهای اجتماعی افغانستان بی اعتنا بوده اند."

نویسنده سروش ملت به این باور است که با افزایش نیروهای خارجی در افغانستان، خشونتها در این کشور نیز افزایش می یابد، در حالی که به نوشته روزنامه، تقویت و تجهیز نیروهای داخلی افغانستان می تواند برای دراز مدت امنیت را در افغانستان تامین کند.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که با وجود اینکه چندین روز از درخواست ژنرال استنلی مک کرستال در مورد افزایش سربازان در افغانستان می گذرد، اما هنوز اداره باراک اوباما تصمیم خود را در این مورد اعلام نکرده است؛ تصمیمی که به باور روزنامه، تا زمان اعلام نتایج نهایی انتخابات در افغانستان واضح نخواهد شد.

نویسنده افغانستان با این حال تاکید کرده که اگر اعزام سربازان بیشتر به افغانستان، با طرح و استراتژی تازه و کارآمدی همراه نباشد، افزایش نیروی آمریکایی در افغانستان فایده ای نخواهد داشت.

روزنامه ماندگار به ادعاهای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان توجه کرده و نوشته که برای جلوگیری از بحران در افغانستان، باید به این ادعاها رسیدگی جدی صورت گیرد.

نویسنده ماندگار به جلسه اخیر عبدالله عبدالله، نامزد معترض ریاست جمهوری با شماری از هوادارانش در کابل اشاره کرده و نوشته که در این گردهمایی که به نوشته روزنامه، در آن "ده ها هزار نفر" شرکت کرده بودند، روی ادامه اعتراض به تقلب در انتخابات تاکید شد.

روزنامه ماندگار، از آمریکا و اروپا و سازمان ملل متحد در سطح بین المللی و دکتر عبدالله در سطح داخلی به عنوان "مثلث ضد تقلب" یاد کرده که به نوشته روزنامه، حامد کرزی در حال حاضر با آن روبرو است.

مطالب مرتبط