اوباما: افغانستان فقط جنگ آمریکا نیست

Image caption اوباما می گوید که پیش از اعزام نیروی بیشتر به افغانستان باید استراتژی درستی اتخاذ کند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پس از دیدار با آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، گفت که جنگ افغانستان فقط جنگ آمریکا نیست بلکه به گفته او ماموریتی برای کل پیمان ناتوست.

باراک اوباما روز سه شنبه (29 سپتامبر) در کاخ سفید تاکید کرد که او و دبیرکل ناتو درباره این که شبکه القاعده در افغانستان باید مختل، برچیده و در نهایت به طور کامل نابود شود موافقت کرده و بر این باورند که باید به دولت افغانستان برای تامین امنیت این کشور به طور موثر کمک شود.

آقای راسموسن نیز در نشست خبری کاخ سفید در واشنگتن تاکید کرد که "موفقیت" در افغانستان امکان پذیر است و به گفته او، تحقق خواهد یافت.

دبیرکل ناتو می گوید که نیروهای ناتو تا زمانی که برای موفقیت لازم باشد در افغانستان باقی خواهند ماند، هرچند در بسیاری از کشورهای عضو پیمان ناتو، افکار عمومی نسبت به آینده افغانستان و موثر بودن ادامه حضور نظامی ناتو در این کشور تردید دارد.

هم اکنون باراک اوباما و مشاوران ارشد او در حال بررسی اوضاع افغانستان و اتخاذ استراتژی جدیدی برای رسیدن به اهداف آمریکا در افغانستان هستند.

برخی از مشاوران باراک اوباما خواهان این هستند که آمریکا فقط بر مبارزه با شبکه القاعده در افغانستان تمرکز کند، ولی گروهی دیگر می گویند که آمریکا باید با اعزام نیروهای بیشتر و اختصاص منابع کلان در تامین امنیت مردم و بهبود وضع اقتصادی و سیاسی افغانستان نقش فعالی ایفا کند.

رئیس جمهوری آمریکا در اوایل سال میلادی جاری دستور اعزام 21 هزار نیروی کمکی به افغانستان را صادر کرد و تعداد نیروهای کشورش در افغانستان را به حدود 68 هزار نفر افزایش داد.

اما ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده نیروهای نظامی ناتو و آمریکا در افغانستان هم اکنون خواهان اعزام هزاران نیروی کمکی دیگر به افغانستان شده است.

Image caption دبیر کل ناتو: حضور نظامی در افغانستان نمی تواند تا ابد ادامه داشته باشد

بسیاری از اعضای بانفوذ حزب دموکرات در کنگره آمریکا با اعزام نیروی بیشتر به افغانستان مخالفند و برخی نیز خواهان تعیین جدول زمانی برای خروج سربازان آمریکا از افغانستان هستند.

اما رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا در نظر گرفتن هرگونه جدول زمانی یا تعیین استراتژی خروج از افغانستان را "اشتباهی استراتژیک" خواند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز گفته است که باراک اوباما به احتمال زیاد پس از روشن شدن سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در مورد اعزام یا عدم اعزام نیروی بیشتر به این کشور تصمیم خواهد گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است که برای خروج نیروهای کشورش از افغانستان موعد مشخصی مد نظر ندارد، اما حضور نظامی آمریکا در افغانستان نامحدود نخواهد بود.

محافظه کاران در آمریکا از جمله سیاستمدارانی مانند سناتور جمهوریخواه جان مک کین، آقای اوباما را به اعزام نیروی بیشتر به افغانستان ترغیب کرده اند.

دبیر کل ناتو در واشنگتن تاکید کرد که حضور نظامی ناتو در افغانستان نمی تواند تا ابد ادامه داشته باشد.

او با این موضع باراک اوباما که می گوید ابتدا می خواهد استراتژی درستی در مورد افغانستان اتخاذ کند و بعد منابع انسانی و مالی بیشتر به جنگ افغانستان اختصاص دهد موافق است.

در حال حاضر، آمریکا تامین کننده حدود 40 درصد از نیروهای خارجی مستقر شده در افغانستان است.

آقای راسموسن نخست وزیر پیشین دانمارک است. او ماه اوت امسال به عنوان دوازدهمین دبیرکل ناتو برگزیده شد.

دبیر کل ناتو در این سفرش به واشنگتن تلاش کرد نگرانی ها در آمریکا نسبت به احتمال افزایش حضور نظامی این کشور در افغانستان را برطرف کند.

او تاکید کرد که کشورهای متحد آمریکا طی 18 ماه گذشته حداقل نه هزار نیرو به افغانستان اعزام کرده اند.

دبیرکل ناتو درباره کوچک نشان دادن نقشی که کانادا و کشورهای اروپایی در افغانستان ایفا کرده اند، هشدار داد و گفت که ادامه چنین کاری از سوی برخی در آمریکا به طور ناخواسته باعث تحقق این امر خواهد شد.

او گفت که برخلاف تصور غالب، اعضای پیمان ناتو در حال فرار از جنگ افغانستان نیستند.

مطالب مرتبط