به روز شده:  17:03 گرينويچ - چهارشنبه 30 سپتامبر 2009 - 08 مهر 1388

روز جهانی سالمندان

نزده سال پیش، یعنی در سال ۱۹۹۰ مجمع عمومی سازمان ملل اول اکتوبر، را روز جهانی سالمندان اعلام کرد. روزی که در آن وضعیت سالمندان، مشکلات و خواسته های آنان در مرکز توجه جوامع قرار می‌ گیرد.

در سال ۲۰۰۲ نماینده دولت‌ها مختلف دراجلاسی در مادرید تعهد کردند که برای تامین امنیت سالمندان کوشا باشند، و زمینه را برای شرکت آنان را در امور سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جوامع خود یاری رسانند. اما به نظرمیرسد که هنوزهم کشورهای در انجام این تعهدات خود تعلل می کنند.

برای گوش دادن به این برنامه اینجا اشاره کنید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بانکی مون، دبیرکل سازمان ملل متحده گفته است علیرغم تعهدی که وجود دارد، حقوق سالمندان در بسیاری از نقاط جهان هرروز نقض می‌ شود . اوهمچنین گفته است که دربرخی از جوامع در مورد سالمندان اعمال خشونت می شود و یا آنها به حال خود رها شده‌ و از ایشان مراقبت کافی صورت نمیگیرد.

درافغانستان نیز بسیازی از افراد سالمند ، درحالیکه هیچ مساعدتی از حکومت دریافت نمی کنند، همواره متکلی به حمایت خانواده و فرزندان خود اند. اما سالمندان کمی هم نیستند که ازاین حمایت محروم اند. چون سالهای متمادی جنگ ، خانواده ها وفرزندانشان را ازآنها گرفته است. و بسیازی ازآنها ازدست رسی به ابتدایی ترین امکانات زندگی، وحتی سه وعده غذا و مسکن برای زندگی محروم اند ، شماری هم هستند که برای امرارمعاش مجبوراند دست به گدایی بزنند.

این درحالیستکه دربسیاری ازکشورهای جهان، درنبود خانواده و عدم مسئولیت پذیری آنها، این حکومت هایست که مسئولیت مراقب از سالمندان را برعهده دارد.

شما وضعیت سالمندان ار درافغانستان چگونه یافته اید؟

آيا تا به حال به وضعیت آنها اندیشیده اید؟
ایا تلاش کرده ایم بدانید مشکلات آنان ازچه قرار است ؟
ایا برای برطرف کردن نیازهای آنان اقدام کرده اید؟

هنگام پخش برنامه به ما زنگ بزنید و ازتجارب و چشم دیدهای خود بگوید؟

برای شرکت دراین بحث، روز پنجشنه، ازساعت ۲ الی ۳ بعد ازظهر به وقت افغانستان به شـماره تلـفـن ۰۰۴۴۲۰۷۸۳۶۰۳۳۱ در حین پخش برنامه به ما زنگ بزنید ویا، ازهمین حالا به آدرس dari@bbc.co.uk پیغام انترنتی بفرستید .

همچنین میتوانید به شمار تلفن: SMS) 00447786208888) به یا پیامک بفرستید.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.