گسترش نفوذ 'جنگجویان خارجی' به شمال افغانستان

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع
Image caption عظیمی می گوید از تمامی ظرفیت ها برای جلوگیری از نا امنی در شمال استفاده می شود

مقام های وزارت دفاع افغانستان می گویند اسنادی در دست دارند که نشان می دهد دهها نفر از جنگجویان خارجی برای نا امن کردن ولایات شمالی و غربی افغانستان، در این مناطق مستقر شده اند.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع گفت که بیشتر این افراد شهروندان کشورهای آسیای میانه هستند که در کنار افراد گروه طالبان، فعالیت می کنند.

این اظهارات پس از آن مطرح می شود که نگرانی های جدی در مورد بد تر شدن اوضاع امنیتی در ولایات شمالی افغانستان که پیش از این نسبتا آرام بود، بوجود آمد.

ولایات قندوز و بغلان در شمال افغانستان اخیرا شاهد بروز نا امنی هایی بوده اند و شاهدان عینی از "حضور محسوس" افراد طالبان در این مناطق خبر داده اند.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می گوید تمامی تلاشها متمرکز خواهد شد تا از گسترش نا امنی ها در شمال افغانستان جلوگیری شود.

'نگرانی جدی'

گسترش نا امنی ها به شمال افغانستان، می تواند نگرانی جدی را برای دولت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در این کشور به وجود آورد.

ناتو به دلیل نا امنی فزاینده در جنوب افغانستان، اخیرا تلاش کرده مسیر انتقال تدارکات خود را با در همکاری با روسیه و کشور های آسیای میانه از طریق مرزهای شمالی افغانستان تامین کند.

پیش از آنکه ناتو مسیر تدارکاتی خود را تغییر دهد، شورشیان وابسته به طالبان بارها کاروان های تدارکاتی ناتو را در جنوب افغانستان و در مناطق قبایلی پاکستان مورد حمله قرار داده، رانندگان را کشته و تانکرهای حامل مواد سوخت برای سربازان ناتو را به آتش کشیده بودند.

اما گسترش نا امنی ها به شمال، می تواند این نگرانی را برای ناتو بوجود آورد که مسیر شمال افغانستان نیز دیگر برای کاروانهای تدارکاتی آنها بی خطر نیست.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز می پذیرد که نا امن شدن مناطقی از شمال می تواند حمل و نقل مواد تدارکاتی مورد نیاز ناتو در افغانستان را دشوار تر کند.

Image caption طالبان در زمان حاکمیت شان بر بخشهای عمده افغانستان، با مقاومت شدید ولایات شمالی روبرو شدند

ژنرال عظیمی در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: "ما و جامعه جهانی نگران هستیم از اینکه نا امنی ها به طرف شمال و غرب افغانستان کشیده می شود."

او افزود: "دشمنان افغانستان تلاش دارند جنگ را از جنوب و شرق به شمال و غرب هم گسترش بدهند تا از یک طرف ساحه نفوذ شان گسترش پیدا کند و از سوی دیگر از زیر ضربات ما خود را نجات دهند."

شمال افغانستان که در زمان حاکمیت گروه طالبان بر افغانستان، از مناطق مهم مقاومت علیه این گروه بود، پس از فروپاشی طالبان، همواره در وضعیت بهتر امنیتی قرار داشته است.

مطالب مرتبط