مقام ارشد سازمان ملل در افغانستان 'برکنار می شود'

پیتر گالبریت، معاون سازمان ملل در افغانستان
Image caption آقای گالبریت خواستار بازشماری تمامی آرای انتخابات افغانستان شده بود

بی بی سی دریافته است که معاون نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان در ارتباط با جنجال بر سر چگونگی برخورد با نتایج انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری این کشور از مقامش برکنار شده است.

اما پیتر گالبریت، معاون سازمان ملل متحد در افغانستان این گزارش را رد کرده و نمایندگی سازمان ملل در کابل گفته که آنها انتظار دارند آقای گالبریت دوباره به افغانستان باز گردد.

اظهارات آقای گالبریت در انتقاد از کمیسیون انتخابات افغانستان باعث خشم حامد کرزی، رئیس جمهوری و شماری از اعضای کابینه شده بود.

آقای گالبریت خواستار بازشماری تمامی آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده بود اما برخی از مقامات افغان اظهارات او را مداخله در امور افغانستان تلقی کردند.

اظهارات آقای گالبریت به اختلاف نظر با کای آیدی، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان، منجر شد و آقای آیدی هفته گذشته گفت که معاون آمریکایی او افغانستان را ترک کرده هر چند افزود که دستوری برای برکناری آقای گالبریت صادر نشده است.

بی بی سی از منابع سازمان ملل متحد دریافته که بان کی مون، دبیرکل سازمان، پس از آنکه دریافت آقای گالبریت قادر به ادامه ماموریت خود در افغانستان نیست تصمیم گرفته است به ماموریت او را در این کشور پایان دهد.

برخی از اعضای کابینه افغانستان پیش از این مخالفت خود را با ادامه کار پیتر گالبریت در افغانستان ابراز داشته بودند.

اما آقای گالبریت با ارسال یک ایمیل به بی بی سی گفته است "دبیرکل (سازمان ملل متحد) مرا منصوب کرده و تا جایی که می دانم، تا حالا مرا برکنار نکرده است."

یک سخنگوی سازمان ملل متحد در کابل نیز به بی بی سی گفت که آقای گالبریت هنوز بخشی از اعضای هیات این سازمان است و انتظار می رود که دوباره به افغانستان برگردد.

'احترام به نهادها'

کای آیدی، هفته گذشته به بی بی سی گفت که اختلاف نظر او و معاونش حل و فصل شده اما آقای گالبریت توافق کرده که برای مدتی افغانستان را ترک کند.

Image caption انتخابات افغانستان با ادعاهای تقلب و دستکاری آرا روبرو بوده است

او آقای گالبریت را "یک معاون ارزشمند" توصیف کرد و گفت که امیدوار است بتوانند با او "روحیه خوب کاری را دوباره احیا کند."

آقای آیدی از افشای جزییات اختلاف خود و معاونش خودداری کرد، اما گفت که سازمان ملل متحد باید به نهادهای قانونی مسئول در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری احترام بگذارد تا چنین تلقی نشود که مداخلات بیرونی وجود دارد.

اظهارات نماینده ویژه سازمان ملل نشان می دهد که نهادهای بین المللی و سازمان ملل متحد تا چه اندازه می کوشند در برخورد با انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، که ادعاهای زیادی در مورد تقلب در آن مطرح شده، جانب احتیاط را رعایت کنند.

پیش از این، ناظران اتحادیه اروپا گفته اند که در مورد سلامت حدود یک و نیم میلیون رای ریخته شده به صندوق ها در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تردید وجود دارد که بیش از یک میلیون از این آرای مشکوک، به نفع حامد کرزی به صندوق های اخذ رای ریخته شده است.

بیش از یک ماه از زمان برگزار ی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می گذرد اما نتایج نهایی انتخابات هنوز اعلام نشده و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی همچان سرگرم بررسی صدها شکایت در مورد تقلب و دست کاری در انتخابات است.

عبدالله عبدالله، رقیب عمده حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری، از تقلب های گسترده در انتخابات سخن گفته و خواستار رسیدگی جدی به شکایات انتخاباتی شده است.

مطالب مرتبط