عبدالله: نماینده سازمان ملل از کرزی حمایت کرده است

عبدالله عبدالله
Image caption آقای عبدالله گفته است که انتخابات افغانستان با تقلب "گسترده به همراه" بوده است

عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات اخیر ریاست جمهوری افغانستان کای آیده، فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان را به حمایت از حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری متهم کرده است.

این نامزد معترض انتخابات ۲۹ اسد/مرداد ریاست جمهوری افغانستان این موضوع را پس از اظهارات اخیر پیتر گالبرایت، معاون برکنار شده آقای کایده مطرح کرده است.

آقای گالبرایت، که پس از اختلاف با رئیس پیشین خود از کار برکنار شد، گفته که کای آیده مانع تحقیقات در باره "تقلب" در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده است.

آقای عبدالله در این نشست گفت که سخنان آقای گالبرایت نگرانی های او را در باره شفافیت انتخابات ریاست جمهوری افزایش داده است.

او همچنین افزود که ستاد انتخاباتی او هم پیش از این اطلاعاتی را به دست آورده بود که آقای آیده از یک نامزد خاص در انتخابات حمایت می کند.

آقای عبدالله عدم انتشار گزارشی در باره میزان مشارکت رای دهندگان و شفافیت انتخابات از سوی دفتر یوناما در کابل را یکی از دلائل ادعای خود عنوان کرد.

به گفته او، کای آیده مانع انتشار این گزارش شده که بیانگر میزان پایین مشارکت رای دهندگان و شفافیت در انتخابات در کشور، به ویژه مناطق جنوبی افغانستان بوده است.

Image caption کای آیده پیش از برگزاری انتخابات تاکید کرده بود که از تقلب در انتخابات جلوگیری خواهد شد

آقای عبدالله افزود که یک مورد مشخص در این گزارش این بوده که میزان مشارکت رای دهندگان در قندهار حدود ۶۰ هزار نفر ذکر شده بوده، اما آرای شمرده و اعلام شده بیش از ۲۵۰ هزار است.

به گفته او، از انتشار این گزارش به دلیل این خودداری شده است که این گزارش باورها را در باره "عدم شفافیت" انتخابات در کشور تقویت می کرد.

آقای عبدالله گفت: "سازمان ملل موسسه ای است که افغانستان همیشه به آن احترام داشته و افغانستان یوناما را در حل قضایا نقطه محوری دانسته است. وقتی که در مورد شخصیتی که نمایندگی از دبیر کل سازمان ملل دارد، سوالات بسیار جدی پیدا می شود، شما می توانید تصور کنید که نگرانی در چه مورد است و چقدر است."

اما نیلاب مبارز، یکی از سخنگویان نمایندگی سازمان ملل در افغانستان ضمن رد این اتهامات گفت که بررسی ادعاها مبنی بر تقلب در انتخابات مسئولیت کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی است. او همچنین تاکید کرد که نماینده سازمان ملل در افغانستان از هیچ نامزد خاصی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت نکرده است.

بر اساس نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری، حامد کرزی، بیش از ۵۴ درصد، عبدالله عبدالله نزدیک به ۲۸ درصد و رمضان بشردوست بیش از ۹ درصد آرا را به دست آورده اند.

آقای عبدالله پیش از این حامیان آقای کرزی را بارها متهم به "تقلب گسترده" در انتخابات کرده بود، اما این نخستین بار است که فرستاده ویژه سازمان را هم مورد انتقاد قرار می دهد.

این در حالی است که نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا حال اعلام نشده است و پیش از پایان بررسی شکایات مطرح شده، نتایج نهایی انتخابات اعلام نخواهد شد.

مطالب مرتبط