پنج سرباز آمریکایی ناتو در افغانستان کشته شدند

سربازان آمریکایی (عکس از آرشیو)
Image caption در حال حاضر بیش از شصت هزار سرباز آمریکایی در افغانستان حضور دارند

نیروهای ناتو در افغانستان اعلام کرده اند که پنج سرباز آمریکایی این نیروها در شرق و جنوب این کشور کشته شده اند.

ناتو در خبرنامه ای گفته است که این سربازان ظرف ۲۴ ساعت گذشته در سه حادثه جداگانه کشته شدند.

بر اساس این خبرنامه، یکی از این سربازان در پی انفجار کنار جاده ای در شرق و دو تن دیگر آنان در اثر انفجاری مشابه دیگر در جنوب افغانستان کشته شدند.

ناتو گفته است که دو تن دیگر از این پنج سرباز در پی حمله "دشمنان" در شرق افغانستان کشته شدند.

بر اساس خبرنامه ناتو، همه این سربازان آمریکایی بوده اند.

خبر کشته شدن این سربازان در حالی منتشر می شود که اخیراً ژنرال استانلی مک کریستال فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان درخواست اعزام نیروهای بیشتر آمریکایی به افغانستان را به طور رسمی مطرح کرده است.

او پیش از این در گزارشی گفته بود که اگر شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان افزایش نیابد، نیروهای بین المللی مستقر در این کشور در مبارزه با شورشیان با شکست مواجه خواهند شد.

شمار دقیق نیروهایی که فرمانده ناتو درخواست عزام آنان را مطرح کرده هنوز مشخص نیست، اما برخی تحلیل گران گفته اند که او خواهان اعزام ۳۰ نیروی تازه نفس به افغانستان است.

در حال حاضر بیش از ۶۰ هزار سرباز آمریکایی در چارچوب نیروهای ناتو و نیروهای بین المللی ائتلاف علیه ترویسم در افغانستان حضور دارند.

از سوی دیگر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در دیداری با اندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو در واشنگتن گفته است که جنگ افغانستان تنها جنگ آمریکا نیست.

رئیس جمهوری آمریکا گفته جنگ افغانستان جنگ همه اعضای سازمان ناتو است.

بر اساس یک خبر دیگر، نیروهای ناتو گفته اند که در دو عملیات جداگانه در ولایت قندهار و پکتیکا، شماری از شورشیان را کشته اند.

ناتو شمار دقیق آنان را مشخص نکرده اما گفته است که افراد وابسته به شبکه جلال الدین حقانی در ولایت پکتیکا شامل این شورشیان بوده اند.

بر اساس خبرنامه ناتو، مقداری مهمات مربوط به شورشیان هم در این دو عملیات به دست نیروهای ناتو افتاده است. ناتو می گوید این مهمات برای ساختن بمب های کنار جاده ای به کار می رفت.

کارگذاری بمب های کنار جاده ای یکی از تاکتیک هایی است که شورشیان از آن علیه نیروهای بین المللی در افغانستان کار می گیرند.

سه تن از سربازان ناتو که روز گذشته کشته شدند هم در اثر انفجار این گونه بمب ها جان خود را از دست دادند.

مطالب مرتبط