روزنامه های کابل: شنبه ۱۱ میزان

خبر کشته شدن طاهر یولداش رهبر شبه نظامیان ازبک تبار وابسته به گروه القاعده در مناطق قبایلی پاکستان و اختلاف نظر میان مقامهای سازمان ملل در افغانستان، از مهمترین موضوعهای بازتاب یافته در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح در سرمقاله خود نوشته که اگر خبر کشته شدن طاهر یولداش راست باشد، "بدون تردید می توان آن را به عنوان تحولی مهم در معادلات سیاسی منطقه به حساب آورد."

روز جمعه، دوم اکتبر، منابع اطلاعاتی پاکستان گفتند که آقای یولداش حدود یک هفته پیش در پی حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی زخمی شد و پس از آن جان داد.

اما این روزنامه افزوده همانگونه که مرگ بیت الله محسود، رهبر طالبان پاکستانی و برادرش، کلیم الله محسود، حملات تروریستی را کاهش نداد، مرگ طاهر یولداش هم در شکست طالبان و القاعده بسیار اثرگذار نیست.

نویسنده در ادامه مدعی شده که آقای یولداش به کمک سازمان اطلاعاتی پاکستان کشته شد، در حالی که ملا عمر و دیگر رهبران ارشد طالبان در پاکستان به سر می برند و "کسی مزاحم آنان نیست". به باور هشت صبح، مرگ یولداش "رازهای زیادی" را به گور برد و برای همیشه مخفی کرد.

سروش ملت مرگ طاهر یولداش را برای افغانستان، که نیروهای تحت امر او به ولایت های شمالی این کشور نفوذ کرده اند، "خبر خوشی" دانسته است.

به باور نویسنده، مرگ یولداش بر روحیه شبه نظامیان ازبک تبار و فعالیت های القاعده در افغانستان، پاکستان و دیگر کشورهای منطقه اثر زیادی وارد خواهد کرد و حتی ممکن است گروه او دچار "فروپاشی" شود.

به نظر نویسنده سروش ملت، با کشته شدن طاهر یولداش و از بین رفتن "شخصیت کاریزماتیک" او، نیروهای تحت امر او با "مشکل بی هویتی" مواجه خواهند شد.

روزنامه نخست با اشاره به سخنان اخیر پتر گالبرایت، معاون برکنار شده فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان، نوشته که اگر به انتخابات از منظر ادعاهای او دیده شود، انتخابات افغانستان با پرسش های بزرگی مواجه خواهد شد.

آقای گالبرایت در پی اختلاف نظر با کای آیده، رئیس خود در باره بازشماری آرای انتخابات افغانستان از وظیفه اش سبکدوش شد. آقای گالبرایت از بازشماری کل آرا و آقای آیده از بازشماری بخشی از آرا حمایت می کرد.

نخست نوشته که آقای گالبرایت کای آیده را متهم به چشم پوشی از "تقلب" در انتخابات ریاست ۲۹ اسد/مرداد افغانستان کرده است. اما روزنامه نگفته که او در کجا این موضوع را مطرح کرده است.

روزنامه در ادامه افزوده که حامد کرزی، رئیس جمهوری و نامزد انتخابات، در برابر این که ناظران اروپایی را به حمایت از عبدالله عبدالله، رقیبش متهم کرده، خود از "پشتیبانی سازمان ملل" برخوردار است و از این نگاه دست بالاتری دارد.

آرمان ملی اختلاف نظر میان دیپلمات های سازمان ملل و موضع پتر گالبرایت، بی طرفی دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان، یوناما، را در مورد انتخابات این کشور زیر سوال برده است.

روزنامه در سرمقاله خود از دبیر کل سازمان ملل خواسته است همانگونه که آقای گالبرایت را از کار برکنار کرد، کای آیده را هم از نمایندگی این سازمان در کابل فرابخواند و از کار برکنار کند.

روزنامه هشدار داده که اگر سازمان ملل این کار را نکند، بی طرفی این سازمان در افغانستان بیشتر آسیب خواهد دید و مشکل این کشور دو برابر خواهد شد.

روزنامه دولتی انیس "تاخیر" در اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را مورد انتقاد قرار داده و نوشته است که این تاخیر نشان می دهد که برخی کشورها در تلاش "ساختن حکومتی ضعیف در افغانستان" هستند.

به باور انیس، تاخیر اعلام نتایج نهایی انتخابات بیانگر "عدم وحدت نظر، عمل و هماهنگی" میان برخی کشورها در افغانستان و حتی تلاش آنها برای "اعمال نفوذ" در این کشور است.

این روزنامه دولتی در ادامه افزوده است که "دوستان خارجی" افغانستان می خواهند با "اعمال نفوذ و فشار"، حکومتی در این کشور ساخته شود که در تصمیم گیری هایش پیرو دستور آنها باشد.