کمیسیون اروپا ۲۵ میلیون یورو به افغانستان کمک کرد

اسماعیل خان
Image caption وزیر انرژی افغانستان گفت هدف از این برنامه کاهش فقر و رشد اقتصادی روستاییان است

کمیسیون اروپا بیش از ۲۵ میلیون یورو برای مدیریت منابع آبی رودخانه آمو در شمال افغانستان به این کشور کمک کرده است.

آمو یکی از مهمترین منابع آبی افغانستان است، اما در کشاورزی این کشور از این منابع تا حال استفاده بهینه صورت نگرفته بود.

محمد اسماعیل خان، وزیر انرژی و آب افغانستان گفت با طرحهایی که با این کمک به اجرا در خواهد آمد، منابع آب بیش از ۵۰ هزار هکتار زمین تامین خواهد شد.

وزیر انرژی و آب، که هنگام امضای قرارداد این کمک در حضور هانسیورگ کرشمر، رئیس هیات کمیسیون اروپا در کابل، سخن می گفت، هدف از این برنامه را رشد اقتصادی و کاهش فقر در میان مردم حوزه شمال شرق افغانستان خواند.

اسماعیل خان گفت: "با امضای این قرارداد، که شامل حدود ۳۶.۱ میلیون دلار است، کار این برنامه برای پنج سال ادامه خواهد یافت."

به گفته وزیر انرژی و آب افغانستان، با این کمک ۷۴ شبکه آبی برای تقویت کشاورزی در سه ولایت تخار، قندوز و بغلان ساخته خواهد شد.

او افزود: "با تنظیم و نوسازی این شبکه ها مردم مطمئن می شوند که با زراعت خوب می توانند محصولات بیشتری داشته باشند. این برنامه باعث کاهش فقر و بیکاری در قسمتی از افغانستان خواهد شد."

وزیر انرژی و آب همچنین گفت که این برنامه به ثبات اقتصادی و مدیریت منابع آبی و خاک حوزه رودخانه آمو در شمال شرق افغانستان کمک خواهد کرد.

همچنین هانسیورگ کرشمر، رئیس هیات کمیسیون اروپا در کابل گفت "ما کارهای چشمگیری برای پیشرفت مدیریت منابع و پشتیبانی کشاورزی (در افغانستان) انجام داده ایم. این تفاهم نامه به پیشرفت زندگی روستاییان، رشد اقتصادی و امنیت غذایی کمک می کند."

اسماعیل خان گفت این برنامه شامل تقویت توانایی های کاری ادارات دولتی، مدیریت و تامین منابع آبی و حفاظت از کرانه های رودخانه آمو می شود.

کمیسیون اروپا در اجرای این طرح پیش از این کمک های زیادی را در اختیار دولت افغانستان قرار داده است.

مجموع کمک های قبلی کمیسیون اروپا به دولت افغانستان برای مدیریت منابع آبی حوزه شمال شرق این کشور، به ۶۲ میلیون یورو می رسد.

کمیسیون اروپا بخش اجرایی اتحادیه اروپا است. این کمیسیون از سال ۲۰۰۱ میلادی به این سو در بازسازی و توسعه اقتصادی افغانستان این کشور را کمک کرده است.

مطالب مرتبط