روزنامه های کابل: یکشنبه ۱۲ میزان

جنجالها بر سر سر نتایج انتخابات ۲۹ اسد/مرداد ریاست جمهوری افغانستان، از مهمترین موضوع های مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح نوشته که "سردرگمی محافل سیاسی و چالشهای احتمالی پس از انتخابات و ترس از گسترش ناامنی و تفرقه در کشور"، پرسش ها و نگرانیهای زیادی را در میان مردم به وجود آورده است.

روزنامه در ادامه افزوده که "سبک شمردن انتخابات در واقع اهانت به مردمی است که آن را برپا داشتند". به باور نویسنده، هر راه حلی دیگر، که مبتنی بر ارزشهای تثبیت شده هشت سال اخیر نباشد، تنها به نفع "دشمنان مردم افغانستان" است.

هشت صبح همچنین به این باور است که بررسی آرای ریخته شده به صندوقها، به گونه ای که رضایت مردم را بار آورد، هر کسی را که به پیروزی رساند، او می تواند محور تشکیل دولتی شود که محل اعتماد مردم است.

روزنامه نخست در سرمقاله خود با عنوان "ماجرای انتخابات غرب را گیج کرده است"، نوشته که با برکناری پتر گالبرایت، معاون فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان از مقامش، این مساله را آشکار کرد که ماجرای انتخابات "بازیگران داخلی و خارجی" را دچار سرگیجه کرده است.

آقای گالبرایت در پی بروز اختلاف میان او و رئیسش، کای آیده، بر سر تحقیقات در باره ادعاهای تقلب در انتخابات افغانستان، از کار برکنار شد و اخیراً آقای آیده را متهم به حمایت از حامد کرزی در انتخابات کرد.

نخست ضمن یادآوری این که "در پشت پرده چانه زنی ها و تلاشهایی" در مورد انتخابات افغانستان در جریان است، نوشته که ماجراهای پس از انتخابات، طرفهای سیاسی داخلی و خارجی را از اتخاذ موضعی مشخص و یافتن راه حل زودرس و بدون دردسر ناتوان کرده است.

نویسنده مطلب در ادامه هشدار داده که برداشتن حتی یک "گام اشتباه آمیز" در این مورد می تواند منجر به برهم خوردن تمامی معادلات سیاسی داخلی، منطقه ای و بین المللی افغانستان شود.

اما روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که تقلب در انتخابات ۱۳۸۳، که برگزاری کننده آن سازمان ملل و جامعه جهانی بود، هم صورت گرفت، ولی کسی آن را مورد اعتراض قرار نداد.

به باور روزنامه، در انتخابات نخست به دلیل این که منافع "افراد زورمند" را تامین می کرد، جنجالی به میان نیامد، ولی در انتخابات دوم، برای این که منافع "عده ای" اقتضا می کرد، جنجالهای تقلب حتی بیشتر از آن چه بود، بالا گرفت.

روزنامه افزوده که اکنون کسانی تقلب را مورد اعتراض قرار می دهند که خود در پی انتخابات گذشته به مقامهای بالای حکومتی رسیدند. نویسنده پرسیده "چگونه است که دیروز تقلب مشروع و قانونی بود، اما امروز که منافع شان به خطر افتاده تقلب پذیرفتنی نیست؟"

روزنامه دولتی انیس در تیتر مطلبی در صفحه نخست نوشته است: "مردم افغانستان اعلام نتایج نهایی انتخابات را می خواهند و دیگر تحمل سردرگمی فعلی را ندارند."

انیس در این مطلب افزوده است: "کمیسیون شکایات انتخاباتی، که ذکری از آن در قانون اساسی نیست، توسط خارجی ها اداره می شود." به باور روزنامه، "این امر و همچنین مشکوک بودن اهداف آنها در افغانستان، سوالات زیاد سیاسی و حقوقی را نزد افغانها به وجود آورده است."

همین روزنامه در مطلب دیگری نوشته است که "تاخیر" در اعلام نتایج نهایی انتخابات "نوعی بی اعتمادی، ترس و ارعاب" را بر فضای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در کشور حاکم کرده است.

همین مطالب در دیگر روزنامه های دولتی اصلاح و هیواد هم چاپ شده است.

چراغ در سرمقاله خود نوشته که دولتمردان افغانستان همواره قانون را برای توجیه قدرت خود به کار گرفته و مخالفان دستگاه قدرت را "ناقضان حاکمیت قانون و دشمنان منافع ملی" تلقی کرده اند.

روزنامه با تاکید بر "رهایی قانون از چنگال قدرت"، نوشته است که هنوز هم "دستان آهنین قدرت در عقب دستکش های مخملین قانون، از مردم انتقام می گیرد."

سرمقاله نویس چراغ در ادامه نوشته است که ادامه این وضعیت به نفع هیچ طرفی، "جز فرصت طلبان و چپاولگران اعتبار و امانت مردم" نیست. روزنامه اراده در سرمقاله خود نوشته که حملات اخیر علیه رهبران طالبان و گروه القاعده در مناطق قبائلی پاکستان، رهبری این گروهها را "متلاشی" کرده است.

اخیراً منابع اطلاعاتی پاکستان اعلام کردند که طاهر یولداش، رهبر شبه نظامیان ازبک تبار وابسته به القاعده و حکیم الله محسود رهبر جدید طالبان پاکستان کشته شدند. مرگ آقای یولداش و آقای محسود از سوی منابع مستقل تایید نشده است. پیشتر از این بیت الله محسود، رهبر پیشین طالبان پاکستان کشته شده بود.

اراده همچنین به این باور است که اگر پاکستان به "مبارزه صادقانه" خود علیه نیروهای طالبان ادامه دهد و نیروهای ائتلاف بین المللی هم اهداف خود را در خاک پاکستان دنبال کنند، میزان خشونت و ناامنی در افغانستان کاهش خواهد یافت.