سربازان آمریکایی در افغانستان متحمل تلفات سنگین شدند

سرباز آمریکایی در نورستان (عکس از آرشیو)
Image caption سرباز آمریکایی در نورستان

مقامات می گویند در یک درگیری خونین در شرق افغانستان، حداقل هشت سرباز آمریکایی و دو سرباز افغان کشته شده اند.

این درگیری در ولایت نورستان، از دورافتاده ترین ولایات شرقی افغانستان اتفاق افتاده است.

یک سخنگوی نیروهای یاری امنیتی - آیساف - در افغانستان گفت که شبه نظامیان محلی نیروهای آیساف را از یک مسجد و بعد در درون یک روستا مورد حمله قرار دادند.

تصور می رود این درگیری که چندین ساعت ادامه یافته، در ولسوالی کامدیش ولایت نورستان صورت گرفته باشد.

در یک اعلامیه آیساف آمده که در حمله متقابل نیروهای آیساف، "تلفات سنگین" به افراد مهاجم وارد آمده اما اعلامیه تعداد دقیق این تلفات مشخص نکرده است.

طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته و در گفتگو با برخی رسانه ها، ادعا کرده اند که دهها سرباز افغان را در جریان این درگیری به اسارت درآورده اند. این ادعا از سوی مقامات امنیتی تایید نشده است.

این پر تلفات ترین حمله به سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان ظرف ماههای اخیر است، اما اولین بار نیست که این نیروها در شرق افغانستان متحمل چنین تلفات سنگینی می شوند.

سال گذشته، 9 سرباز آمریکایی در ولسوالی وانت در مرز میان ولایات نورستان و کنر زمانی کشته شدند که گروه حدود صد نفری جنگجویان مسلح به پایگاه این نیروها حمله کردند.

تازه ترین تلفات سربازان آمریکایی در افغانستان در حالی است که مسئله افزایش تعداد سربازان آمریکایی در این کشور، به بحث داغی در آمریکا و اروپا تبدیل شده است.

فرمانده ارشد آمریکایی در افغانستان درخواست افزایش سرباز در افغانستان را برای مبارزه با شورشها در این کشور مطرح کرده، اما هنوز جواب روشنی به این درخواست ارایه نشده است.

منابع آمریکایی می گویند، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، منتظر اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است تا بعد از آن تصمیم خود را در مورد افزایش نیرو در افغانستان واضح کند.

مطالب مرتبط