نگرانی شورای امنیت ملی افغانستان از تاخیر در اعلام نتایج انتخابات

دولت افغانستان اعلام کرده است که تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری باعث کاهش درآمد دولتی و افزایش جرایم در این کشور شده است.

نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری 29 اسد/مرداد پیش از این اعلام شده اما به دلیل ادعاهایی مبنی بر "تقلب گسترده در این انتخابات، نتایج نهایی آن تا حال اعلام نشده است.

دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در اعلامیه ای گفته که اعضای شورای امنیت ملی این کشور "عدم اعلام به موقع" نتایج نهایی انتخابات را دلیل کاهش درآمد دولت دانسته است.

بر اساس این اعلامیه، وزارت مالیه/دارایی افغانستان به شورای امنیت ملی، که روز یکشنبه، 12 میزان/مهر به ریاست حامد کرزی، رئیس جمهوری برگزار شد، گزارش داده که در دو ماه اخیر درآمد دولت ماهانه دست کم یک میلیارد افغانی کاهش داشته است.

وزیر دفاع، وزیر داخله (کشور)، رئیس اداره امنیت ملی، وزیر مالیه و شماری از دیگر از مقامهای ارشد دولت افغانستان عضو شورای امنیت ملی هستند. رئیس این شورا زلمی رسول، از مشاوران آقای کرزی است. وزارت مالیه همچنین در گزارش خود گفته که قیمت کالاها در بازارهای افغانستان بالا رفته و فعالیت های اقتصادی و بازرگانی کاهش یافته است. اما این وزارت نگفته که افزایش در قیمت کالاها و کاهش فعالیت های اقتصادی و بازرگانی به چه میزانی بوده است.

اعضای شورای امنیت ملی همچنین گفته اند که سطح جرایم و "تمایلات تبهکارانه" نیز در افغانستان به دلیل تاخیر در اعلام نتایج انتخابات افزایش یافته است.

به گزارش مقامهای امنیتی به شورای امنیت ملی، موارد آدم ربایی و ناامنی در کشور اخیراً افزایش داشته است، اما در اعلامیه دفتر رئیس جمهوری مشخص نشده که این افزایش به چه میزانی و در کدام مناطق کشور بوده است.

اعضای شورای امنیت ملی افغانستان در این نشست خود همه این موارد را "زاییده به پایان نرسیدن به موقع روند انتخابات و وضعیت ویژه کنونی" دانسته اند.

اعضای شورای امنیت ملی همچنین نسبت به ادامه این وضعیت ابراز نگرانی کرده و از نهادهای مربوط درخواست کردند که برای به پایان رساندن روند انتخابات "سرعت عمل" بیشتری از خود نشان دهند.

این در حالی است که شماری از بازرگانان افغان نیز گفته اند که تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات بر کار آنان اثر منفی گذاشته است.

خان جان الکوزی، معاون اتاقهای تجارت و صنایع افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت که به دلیل تاخیر در اعلام نتایج انتخابات، واردات کالا به افغانستان حدود 50 درصد کاهش یافته است.

آقای الکوزی گفت او به نمایندگی از بازرگانان افغان نگرانی خود را در این زمینه به دولت افغانستان ابراز داشته است.

تا اکنون به درستی مشخص نشده که نتایج نهایی انتخابات چه زمانی اعلام خواهد شد. پس از برگزاری انتخابات 29 اسد/مراد ریاست جمهوری ادعاهای زیادی مبنی بر تقلب در انتخابات مطرح شد.

نامزدهای معترض و برخی ناظران بین المللی گفته اند که در این انتخابات تقلب به پیمانه گسترده ای صورت گرفته است. آنها خواهان رسیدگی به ادعاهای خود شده اند.

بر اساس قانون، نتایج پیش از رسیدگی به شکایت های مطرح شده در مورد انتخابات، اعلام نخواهد شد.

کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی گفته که حدود سه هزار مورد شکایت در مورد نتایج انتخابات به این کمیسیون ارائه شده که از آن جمله حدود 600 مورد آن "جدی" است.

مقامات کمیسیون شکایات انتخاباتی تا حال نگفته که رسیدگی به این شکایات چه زمانی پایان خواهد یافت، اما داوود علی نجفی، رئیس دارالانشای/دبیر خانه کمیسیون انتخابات گفته است که نتایج نهایی تا حدود یک هفته دیگر اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط