روزنامه های کابل: سه شنبه ۱۳ میزان

وضعیت امنیتی در شمال افغانستان و احتمال افزایش سربازان آمریکایی در این کشور، در کنار بحث تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری، از موضوعات مورد بحث در روزنامه های امروز کابل است.

روزنامه ماندگار سرمقاله خود را به بررسی وضعیت امنیتی در شمال افغانستان اختصاص داده و نوشته که کشورهای همسایه افغانستان وضعیت در ولایات شمالی این کشور را با نگرانی دنبال می کنند.

این روزنامه بدون ذکر منبع خاصی نوشته که اخیرا گفته شده آمریکا سربازان جدیدی به افغانستان می فرستد که قرار است در ولایات شمالی و غربی این کشور جابجا شوند.

نویسنده ماندگار، با توجه به این مسئله، ادعا کرده که حلقاتی عمدا به نا امن کردن شمال افغانستان دست می زنند تا زمینه ها برای استقرار نیروهای بیشتر خارجی در آن مناطق فراهم شود.

روزنامه افزوده که این مسئله می تواند نگرانی ایران و روسیه را در پی داشته باشد که در نهایت، به نوشته ماندگار، این وضعیت به نفع افغانستان نیست.

روزنامه افغانستان اما در سرمقاله خود افزایش حضور نظامی جهان در افغانستان به سود جنگ علیه تروریسم دانسته و نوشته تا زمانی که عملیات شدید نظامی در مناطق تحت کنترول طالبان انجام نشود، این گروه همواره تقویت خواهند شد.

نویسنده این روزنامه برای اثبات نظریه خود، به عملکرد ارتش پاکستان در برابر طالبان پاکستانی اشاره کرده و نوشته که عملیات های سنگین نیروهای پاکستانی بود که توانست نظم را در میان طالبان برهم زده و به موفقیت های چشمگیری دست یابد.

این روزنامه افزوده که عین روش باید در برخورد با طالبان در افغانستان نیز در پیش گرفته شود و برای شکست این گروه، افزایش حضور نظامی جهان در افغانستان حتمی است.

روزنامه چراغ از تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان انتقاد کرده و نسبت به وضعیت موجود ابراز نگرانی کرده است.

این روزنامه نوشته در حالی که وضعیت امنیتی در افغانستان روز به روز بدتر می شود، عدم اعلام نتایج نهایی انتخابات، افغانستان را در بی سرنوشتی قرار داده است.

چراغ افزوده که اگر حکومت جدید در افغانستان به زودی روی کار نیاید، دامنه بحران گسترش یافته و شهرهای بیشتری در افغانستان نا امن خواهد شد.