سازمانهای غیردولتی: با شورشیان افغان گفتگو شود

شورشیان افغان، عکس از آرشیو
Image caption مخالفان در افغانستان هر نوع گفتگو با دولت را منوط به خروج نیروهای خارجی دانسته اند

شماری از سازمان های غیردولتی برای رساندن کمک های انسان دوستانه به نیازمندان، خواهان گفتگو میان دولت افغانستان و مخالفان شده اند.

این سازمان ها در نشستی در کابل گفتند که ناامنی و حملات مخالفان مسلح دولت به دفترها و کارمندان آنها، چالش های بزرگی را در برابر فعالیت های انسان دوستانه آنها قرار داده است.

هاشم مایار، معاون موسسه هماهنگ کننده سازمان های غیر دولتی، اکبر (Agency Coordinating Body for Afghan Relief-ACBAR) گفت در سال جاری حملات مسلحانه به دفاتر سازمان های غیردولتی تلفاتی هم به جا گذاشته است.

آقای مایار گفت: "از اول ماه جنوری (ژانویه) تا آخر آگوست (اوت) 23 حمله مسلحانه مستقیم به موسسات غیردولتی صورت گرفته و ۱۵ نفر از این موسسات کشته شدند."

الین یوشیکاوا، از مسئولان سازمان بریتانیایی آکسفام در این نشست، ناامنی را مهمترین عامل نرسیدن کمک های انسان دوستانه به افغانهای نیازمند دانست.

به گفته او، شماری از سازمان های غیردولتی به دلائل امنیتی در برخی از مناطق افغانستان مجبور شده اند که فعالیت های خود را به حال تعلیق درآورند.

خانم یوشیکاوا گفت "ناامنی و خشونت مساله ای جدی است. افزایش حملات و تلفاتی که به غیرنظامیان رسیده باعث شده تا کار کمک رسانی با موانع مواجه شود. حتی رساندن کمک از طریق هوا نیز به برخی مناطق ناممکن شده است."

آقای مایار، معاون رئیس موسسه اکبر، که دهها سازمان غیردولتی عضو آن هستند، از دولت افغانستان خواست که با مشورت سازمان های غیردولتی داخلی و بین المللی و همچنین نهادهای مدنی گفتگو با مخالفان را آغاز کند تا افغانهای نیازمند بتوانند به کمک های این سازمان ها دسترسی داشته باشند.

آقای مایار گفت "ما می خواهیم به دولت بگوییم که تنها راه نظامی راه حل نیست. باید به طرف مسائل سیاسی رفت، با مخالفان مذاکره صورت بگیرد و این مذاکرات باید شفاف باشد."

او افزود: "در این مذاکرات باید از جامعه مدنی مشورت گرفته شود و از نتایج آن باید همه آگاه شوند؛ بر سر چه مذاکره شده و مخالفین از دولت چه می خواهند."

سازمان های غیردولتی در افغانستان در بخش های مختلف، از جمله کمک غذایی و دارویی به نیازمندان، توسعه و تقویت آموزش و پرورش و بهداشت کار می کنند.

مطالب مرتبط