افغانستان نسبت به خروج نیروهای خارجی هشدار داد

رنگین دادفر اسپنتا
Image caption رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه افغانستان

وزیر خارجه افغانستان می گوید، هرگونه طرحی برای خروج زود هنگام نیروهای خارجی از افغانستان، این کشور را به پایگاه تروریسم بین المللی تبدیل می کند.

رنگین دادفر اسپنتا که با بخش فارسی بی بی سی صحبت می کرد، گفت افغانستان به شکست در برابر طالبان نمی اندیشد اما تاکید کرد که موفقیت در جنگ افغانستان، نیازمند تلاشها و سرمایه گذاری های بیشتر است.

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که برخی تحلیلگران از احتمال شکست نیروهای بین المللی در جنگ افغانستان حرف زده و فرماندهان ناتو نیز هشدار داده اند که اگر نیروی ناتو در افغانستان بیشتر نشود، ماموریت ناتو در این کشور با شکست روبرو خواهد بود.

افزایش تلفات سربازن خارجی در افغانستان، دولت های کشورهای کمک کننده به این کشور را تحت فشار حلقات مختلفی در اروپا و آمریکا قرار داده و نیروهای خود را از افغانستان بیرون کنند.

در تازه ترین مورد از تلفات سربازان خارجی، هشت سرباز آمریکایی در حمله افراد مسلح در شرق افغانستان کشته شدند و ماه گذشته نیز حمله انتحاری در کابل، پایتخت افغانستان، جان شش سرباز ایتالیایی را گرفت.

فرمانده ارشد ناتو در افغانستان درخواست اعزام سربازان بیشتری را برای جنگ در افغانستان مطرح کرده، اما هنوز این درخواست پاسخ روشنی نگرفته است.

طالبانیزه شدن دوباره؟

وزیر خارجه افغانستان گفت که جهان برای تقویت نهادهای افغانستان و پیروزی در مبارزه با تروریسم، نیاز دارد تا نیروهای داخلی افغانستان را از نظر کمی و کیفی حمایت کند.

او می گوید که افغانستان به 260 هزار سرباز ارتش و از 140 تا 150 هزار نیروی پلیس آموزش دیده و مجهز نیاز دارد.

آقای اسپنتا می گوید: "در جامعه جهانی امروز یک بحث جدی متاسفانه وجود دارد. به جای بحث روی خروج نیروها (از افغانستان)، باید روی این صحبت شود که چرا نیروها آمده اند و چرا نیروها می خواهند دوباره بروند؟"

او می افزاید: "آیا خروج نیروها (از افغانستان) طالبانیزه شدن دوباره افغانستان نیست؟ و طالبانیزه شدن افغانستان، تبدیل کردن این قلمرو بزرگ کوهستانی به پایگاه مجدد تروریسم بین المللی نیست؟"

'حسن نیت'

آقای اسپنتا همچنین گفت که هنوز کشورش از فعالیت گروه های تروریستی در خاک پاکستان آسیب می بیند. او گفت که "اسناد و شواهد کافی" در دست دارد که نشان می دهد گروه های تروریستی از خاک پاکستان علیه افغانستان فعالیت می کنند.

Image caption طالبان در پاکستان (عکس از آرشیو)

او گفت که دولت افغانستان انتظار دارد مقامات پاکستانی، اعضای شورای رهبری گروه طالبان را در شهر کویته بازداشت به افغانستان تحویل دهند.

آقای اسپنتا گفت: "سه مرکز اصلی تروریسم که در افغانستان فعال است، متاسفانه در قلمرو پاکستان قرار دارد. شورای کویته در کویته استقرار دارد... ما خواهان این هستیم که اعضای این شورا گرفتار شده و به عنوان حسن نیت، به افغانستان تحویل داده شوند."

او افزود: "گروه حقانی که با القاعده و آی اس آی رابطه نزدیک دارد، در مناطق جنوب ما (افغانستان) و در مناطق باجور فعالیت می کند و ما شواهد و اسناد کافی داریم. ما می دانیم که در بخشی از مناطق قبایلی و پیشاور آقای حکمتیار و همراهان ایشان فعالیت می کنند."

وزیر خارجه افغانستان اگرچه گفت که حلقاتی در پاکستان با گروه های تروریستی مستقر در این کشور مبارزه می کنند، اما تاکید کرد که حلقاتی در این کشور هستند که در مخالفت با چنین عملکردی قرار دارند.

آقای اسپنتا گفت تا زمانی که از فعالیت این گروه ها در پاکستان جلوگیری نشود، مبارزه با تروریسم معنای واقعی خود را ندارد.

مطالب مرتبط