تاثیر تلفات سربازان آمریکایی در افغانستان بر استراتژی آمریکا در منطقه

سرباز آمریکایی در نورستان (عکس از آرشیو)
Image caption سرباز آمریکایی در نورستان

کشته شدن هشت سرباز آمریکایی در تعطیلات آخر هفته که یکی از سنگین ترین تلفات نیروها ی آمریکایی طی هفته های گذشته توصیف شده است، باردیگر موضوع استراتژی آمریکا در قبال افغانستان را در مرکز توجه قرار داده است .

درهمین حال نشانه های تازه ای از تنش بین دولت باراک اوباما و ژنرال استنلی مک کریستال فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو به چشم می خورد .

رئیس جمهوری آمریکا با یکی از سخت ترین تصمیم های خود در مورد استراتژی افغانستان روبروست: یعنی یا باید نیروهای بیشتری به این کشور اعزام دارد و یا اینکه در یک چرخش کلی در استراتژی امریکا نیروهای خود را از افغانستان خارج کند . رئیس جمهور آمریکا می گوید که قبل از مطرح کردن موضوع افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان نخست باید استراتژی کشورش را در قبال این کشور مورد بررسی مجدد قراربدهد اما بعضی از صاحب نظران منجمله متحدان آمریکا در ناتواز این بابت نگرانند که رئیس جمهور آمریکا زمان نامناسبی را برای این موضوع انتخاب کرده است و آن چه براین نگرانی می افزاید نشانه های تازه از اختلاف نظر بین ژنرال استنلی مک کریستال فرمانده نیروهای کل نیروهای آمریکایی و ناتو با دولت باراک اباما در این مورد است.

ژنرال مک کریستال خواستار یک استراتژی جدید و همه جانبه برای مقابله با گروه های شورشی افغانستان است. او هفته گذشته در لندن صریحا گفت که با گزینه پیشنهادی جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر تمرکزعملیات نظامی به مبارزه با شبکه القاعده نیست که ازطریق شیوه های معمول استفاده از هواپیماهای بی سرنشین و کمک های بیشتر به پاکستان انجام می گیرد.

بعضی از تحلیل گران می گویند که رفتن ژنرال مک کریستال و یا به باور عده ای فراخوانده شدن او به دانمارک ضمن دیدار رئیس جمهور آمریکا از این کشور احتمالا گفتگو درباره همین اختلاف نظرها بوده است .

دولت آمریکا این موضوع را بی اهمیت خوانده و می گوید که مسائل زیادی باید مورد بررسی رئیس جمهور قرار بگیرد .سایرمقامات ارشد آمریکا هم ترجیح می دهند که فعلا بطور علنی در این مورد اظهارنظری نکنند گرچه در باطن با ژنرال استنلی مک کریستال هم عقیده اند .

مطالب مرتبط