انتقاد شدید گالبریت از نماینده سازمان ملل در افغانستان

پیتر گالبریت
Image caption پیتر گالبریت به دستور دبیر کل سازمان ملل متحد از افغانستان فراخوانده شد

پیتر گالبریت، معاون معزول نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان، رئیس سابق خود را 'مرد کرزی در سازمان ملل متحد' دانسته است.

پیتر گالبریت، معاون آمریکایی کای آیده، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان، اخیرا در پی اختلاف با رئیس پیشین خود از افغانستان فراخوانده شد.

او می گوید که کای آیده مانع تحقیقات درباره "تقلب" در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می شد.

پیتر گالبریت،دوشنبه (5 اکتبر) در مصاحبه با بی بی سی گفت که رئیس سابقش با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، رابطه خوبی دارد و او را متهم کرد که "مرد کرزی در سازمان ملل متحد شد، نه فرستاده این سازمان به کرزی".

او گفت: "زمانی که برای کای آیده روشن شد که مدارک برای پرزیدنت کرزی زیانبار خواهد بود، به ما دستور داد که با آن هیچ کاری نکنیم."

اما نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان این اتهام را رد کرده و گفته است که معاون سابق او در پی گرفتن انتقام شخصیست.

کای آیده که اهل نروژ است گفت که جامعه بین المللی و دولت آمریکا کاملا به او اعتماد دارد و تاکید کرد که معاون سابقش توسط او اخراج نشد.

بر اساس گزارش ها، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد شخصا تصمیم گرفت که به ماموریت پیتر گالبریت در افغانستان پایان دهد و او را از این کشور فراخواند.

Image caption کای آیده اتهام های مطرح شده علیه او را بی اساس می داند

برخی از اعضای کابینه افغانستان پیش از این مخالفت خود را با ادامه کار پیتر گالبریت در افغانستان اعلام کرده بودند.

پیتر گالبریت به بی بی سی گفته است که مخالفان دولت افغانستان به آقای آیده و کارمندانش اعتماد ندارند.

پیشتر عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان کای آیده را به حمایت از حامد کرزی در انتخابات متهم کرده بود.

رئیس جمهوری افغانستان ضمن تاکید بر لزوم بررسی اتهام های مطرح شده درباره تقلب در انتخابات، گفته است به سلامت این انتخابات باور دارد.

پیتر گالبریت در مصاحبه اش با بی بی سی گفت که نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان با هزاران کارمند سالی 300 میلیون دلار هزینه دارد، اما به گفته وی در حال حاضر بدون رئیس است.

سخنان آقای گالبریت در انتقاد از کمیسیون انتخابات افغانستان باعث خشم حامد کرزی، رئیس جمهوری و شماری از اعضای کابینه او شده بود.

پیتر گالبریت خواهان بازشماری تمامی آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده بود اما برخی از مقام های افغان موضع او را مداخله در امور افغانستان دانستند.

گروه نظارتی اتحادیه اروپا بر انتخابات افغانستان، پیشتر اعلام کرده بود که سلامت یک و نیم میلیون رای ریخته شده به صندوق ها در انتخابات ریاست جمهوری این کشور با شک و تردید روبروست.

نتیجه نهایی انتخابات افغانستان به دلیل طرح اتهام "تقلب گسترده" در آن هنوز اعلام نشده است.

مطالب مرتبط