روزنامه های کابل: سه شنبه 14 میزان

تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات 29 اسد/مرداد و درخواست برای اعلام زودتر آن، مهمترین موضوع مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه دولتی انیس در تیتر اول خود به نقل از اعضای شورای وزیران افغانستان نوشته است: "نتایج نهایی انتخابات هر چه زودتر اعلام شود".

نتایج نهایی انتخابات به دلیل مطرح شدن "تقلب گسترده" در آن از سوی نامزدهای معترض، به تاخیر افتاده و هنوز مشخص نیست که این نتایج چه وقت اعلام خواهد شد.

به نوشته انیس، شورای وزیران افغانستان "افزایش حملات تروریستی، آدم ربایی، کاهش در درآمدهای دولت، کندی روند رشد اقتصادی و به میان آمدن موانع در راه تقویت پایه های نظام" را ناشی از تاخیر در اعلام نتایج انتخابات دانسته است.

شورای وزیران از کمیسیون انتخابات و کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی خواسته است که "با ارج گذاری به اراده ملت مسلمان افغانستان" نتایج انتخابات را هرچه زودتر اعلام کنند.

اما همین روزنامه در سرمقاله خود تاکید کرده است که "مبارزه با ناامنی به ابتکار نیاز دارد". نویسنده این ناامنی ها را "مقطعی و کوتاه مدت" دانسته و افزوده است که با افزایش فعالیت های نیروهای امنیتی جلوگیری خواهد شد.

سروش ملت در سرمقاله خود نوشته که تاخیر در اعلام نتایج انتخابات "وضعیت داخلی کشور را در هاله ای از ابهام فرود برده است".

به باور این روزنامه، این وضعیت باعث شده که مخالفان دولت سطح مانورها و عملیات خود را افزایش دهند و بتوانند مشکلات جدی را برای دولت و خارجی ها به وجود آورند.

سروش ملت در ادامه افزوده که بیرون شدن از این وضعیت نیازمند رسیدگی زودتر به شکایات انتخاباتی از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی و اعلام نتایج نهایی انتخابات مطابق به قانون است.

روزنامه افغانستان به این باور است که تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات به دلیل مشکلات در شمارش آرا نیست، بلکه "اهداف خاصی سیاسی در پشت پرده" وجود دارد که "کشورهای غربی و عضو ناتو، کشورهای منطقه و دولت افغانستان" در شکل دادن آن نقش داشته اند.

این روزنامه همچنین به این نظر است که تاخیر در اعلام نتایج انتخابات یک سو جرایم را افزایش داده و از سوی دیگر آرامش روانی را در برخی از خانواده ها بهم زده است.

نویسنده در ادامه ضمن تاکید بر تفکیک آرای تقلبی از آرای صحیح، نوشته است که نتایج نهایی انتخابات باید هر چه زودتر اعلام شود.

اما روزنامه هشت صبح آنهایی را که تاکید دارند نتایج نهایی انتخابات را زودتر اعلام شود، مورد انتقاد قرار داده و نوشته است که آنها باید بگذارند کمیسیون انتخابات بر اساس مسئولیت های قانونی خود کارش را به پیش ببرد.

به نظر هشت صبح، این تاکیدها شاید "از سر دلسوزی و مردم خواهانه" باشد، اما در واقع "در میانه آب با چشمان بسته ایستادن است".

نویسنده در ادامه هشدار داده که برخورد "سرسری و سطحی" با مساله انتخابات، روندی تاریخی که باید به مردم اطمینان ببخشد، پیامدهای "بسیار خطرناک" دارد.

روزنامه اراده از افزایش موارد آدم ربایی در شهر کابل ابراز نگرانی کرده و نوشته که اگر نیروهای امنیتی بزودی دست به کار نشود، کابل به "شهر دزدی، آدم ربایی و قاچاق" مبدل خواهد شد.

روز دوشنبه مردان مسلح یک بازرگان افغان و دو محافظش را در کابل کشت و یک روز پیش از آن مالک یک هتل ربوده شده بود.

به باور اراده، ناامنی در کابل باعث نگرانی مردم شده و پلیس برای جلوگیری از آن باید گام های موثری بردارد و جلو تبهکاران را بگیرد.

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود نوشته که وضعیت امنیتی در مناطق جنوبی افغانستان، به ویژه ولایت هلمند بهتر شده و کارهای بازسازی در این ولایت آغاز شده است.

به نوشته روزنامه، حتی مردم در هلمند به عوض خشخاش گندم کشت می کنند و سربازان آمریکایی هم "به آرامی قدم می زنند".

اما به باور روزنامه "جغرافیای جنگ اکنون به شمال منتقل شده است" و شورشیان هم از ولایت هلمند به شوی شمال می روند. به نوشته ماندگار، آمریکایی ها هم حضور نیروهای نظامی خود را در شمال افزایش می دهند.

روزنامه همچنین نوشته است که "اگرچه آرامش در هلمند مایه خورسندی است، اما ناآرامی در تخار، قندوز، بغلان و فاریاب نمی تواند این آرامی را توجیه کند".

"اسلام مرز ندارد؛ شعاری که دوباره برای رژیم ایران راهبردی می شود"، تیتر اول روزنامه نخست است که در آن "باز شدن مرزهای ایران بروی افغانها" را مورد انتقاد قرار داده است.

رسانه های محلی افغانستان روز گذشته گزارش دادند که پلیس ایران مرزهای این کشور را باز گذاشته و افغانها می توانند حتی بدون گذرنامه از ولایت های هرات و نیمروز وارد ایران شوند. اگر چه وزارت خارجه افغانستان و مقامهای کنسولی ایران گفته اند که این خبر صحت ندارد.

نخست در سرمقاله خود با عنوان "گشایش مرز ایران به روی گرسنگان، بازی جدید برای سربازگیری برای جنگ افغانستان"، آن را بازی ایران در برابر آمریکا در افغانستان دانسته است.

به نظر روزنامه، برای دولت محمود احمدی نژاد، که بر سر جنجال هسته ای و همچنین انتخابات جنجال برانگیز اخیر در ایران منزوی شده، افغانستان برای وارد کردن فشار بر آمریکا "بهترین گزینه" است.