به روز شده:  11:54 گرينويچ - سه شنبه 06 اکتبر 2009 - 14 مهر 1388

سازمان ملل ادعای جانبداری از کرزی را رد کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سازمان ملل ادعای پیتر گالبرایت را مبنی بر جانبداری این سازمان از حامد کرزی رد کرد.

آقای گالبرایت مرد شماره دوی سازمان ملل متحد در افغانستان بود که پس از اختلاف با رئیس پیشین خود از کار برکنار شد. او گفته بود که رییسش، کای آیده مانع تحقیقات در باره "تقلب" در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده است.

در همین حال، کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید انتظار دارد مرحله بازشماری آرای مشکوک انتخابات ریاست جمهوری این کشور تا پایان هفته جاری تکمیل شود.

مسئولان این کمیسیون و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در حال بررسی نزدیک به پنجصد و شصت صندوق رای دهی هستند که نسبت به سلامت آرای ریخته شده در آن تردید وجود دارد.

این تعداد صندوقها، ده درصد از مجموع آرای مشکوک انتخابات است و مقامات می گویند با بررسی این بخش از آرا، روی سلامت تمامی 3489 صندوق آرای مشکوک تصمیم گرفته می شود.

بیش از چهل روز از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می گذرد اما نتیجه نهایی این انتخابات هنوز اعلام نشده است.

نتایج ابتدایی انتخابات، حامد کرزی، رئیس جمهور کنونی افغانستان را با حدود پنجاه و پنج درصد کل آرا در جایگاه اول قرار داده و عبدالله عبدالله، رقیب اصلی آقای کرزی در انتخابات با حدود بیست و هشت درصد کل آرا در جایگاه دوم قرار دارد.

پایان انتظار؟

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان به بی بی سی گفت که آرای مشکوک انتخابات در برابر ناظران داخلی و بین المللی بازشماری می شود.

او گفت که کار بازشماری آرا به شدت ادامه دارد و انتظار می رود تا پنجشنبه و یا جمعه این هفته، این روند به پایان برسد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با انتقادهایی در مورد تقلب و جعل کاری روبرو بوده است. آقای عبدالله، رئیس جمهور کرزی را به تقلب در انتخابات متهم کرده و گفته که تا به این شکایات به گونه لازم رسیده نشود، نتایج انتخابات را قبول نخواهد کرد.

این اتهامات از سوی ستاد انتخابات آقای کرزی رد شده است.

برخی نهادهای ناظر بر انتخابات، از جمله ناظران اتحادیه اروپا نیز از تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان صحبت کرده و گفته اند که در مورد سلامت حدود یک و نیم میلیون رای انتخابات ریاست جمهوری تردید وجود دارد.

چگونگی رسیدگی به ادعای تقلب در انتخابات، به جنجال بزرگی برای ماموریت سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز تبدیل شد. پیتر گالبریت، معاون نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان پس از اختلاف نظر با کای آیدی، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، این کشور را ترک کرد و بعدتر نیز از موقفی که در افغانستان داشت، برکنار شد.

آقای گالبریت در نامه ای که در شماری از روزنامه های غربی منتشر شد، از تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سخن گفته و ادعا کرده که کای آیدی، در تلاش حمایت از نامزدی حامد کرزی در انتخابات بوده است.

اگرچه آقای آیدی این ادعا را به شدت رد کرده، اما بحث بر سر موضعگیری سازمان ملل متحد در برابر انتخابات افغانستان، کماکان موضوع داغ مورد بررسی در رسانه های داخلی و بین المللی است.

حالا انتظار می رود بازشماری آرای مشکوک انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، به هفته ها تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات پایان دهد، اما ناظران امور هنوز نگران پیامدهای اعلام نتایج انتخابات، در صورتی هستند که نتایج نهایی از سوی هواداران دکتر عبدالله پذیرفته نشود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.