اوباما نظر مشاورانش در مورد افغانستان را جویا می شود

نیروهای افغان در ولایت فراه
Image caption انتظار می رود یکی از جنبه استراتژی تازه تقویت نقش نیروهای افغان باشد

در خلال حدس و گمان های روزافزون در مورد احتمال تغییر استراتژی آمریکا در افغانستان، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با مشاوران ارشد خود در امور امنیت ملی دیدار کرده است.

گفته می شود "شورای جنگ" آقای اوباما در این نشست درباره وضعیت ناپایدار پاکستان در همسایگی افغانستان بحث کرده است.

اکنون هشت سال از آغاز عملیات نظامی تحت رهبری آمریکا در افغانستان می گذرد.

هفته گذشته فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان خواستار افزایش قابل توجه سربازان آمریکایی در این کشور شد.

ژنرال استنلی مک کریستال، پیشتر در سال جاری با این ماموریت از سوی آقای اوباما منصوب شد که رویکرد آمریکا در این کشور را مورد بازنگری قرار دهد.

او اخیرا گزارش خود در این زمینه را تسلیم کاخ سفید کرد.

مقام های پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، اکنون می گویند که درخواست رسمی برای اعزام سربازان بیشتر - بنا بر بعضی گزارش ها شاید تا 40 هزار نفر - تسلیم کاخ سفید شده است.

یک مقام آمریکایی به خبرگزاری رویتر گفت که ملاقات سه ساعته چهارشنبه بر موضوع پاکستان، راه های بهبود همکاری با اسلام آباد و چگونگی ادامه عملیات "ایجاد اخلال در شبکه القاعده، تجزیه و شکست آن" تمرکز داشت.

جلسه بعدی "شورای جنگ" با رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با موضوع افغانستان برگزار خواهد شد.

'تصمیمی بزرگ'

گزارش های درز کرده از طرح بازنگری استراتژی افغانستان که توسط ژنرال مک کریستال تهیه شده، بر درخواست او برای افزایش شمار سربازان آمریکایی به عنوان بخشی از یک رویکرد تازه نسبت به مناقشه انگشت می گذارد.

اکنون گفته می شود که آقای اوباما کاهش شمار سربازان یا انقباضی عمده در ابعاد عملیات نظامی آمریکا در افغانستان را رد کرده است اما معلوم نیست که آیا او افزایش چشمگیر اعزام سربازان به جنگی که بیش از پیش با نارضایتی افکار عمومی آمریکا روبروست را تایید کند.

سخنگوی رئیس جمهوری آمریکا گفته است که او تا پایان هفته ممکن است بررسی درخواست ژنرال مک کریستان را شروع کند.

دکتر آنتونی کوردسمن، مشاور ژنرال مک کریستال، به بی بی سی گفته است که پیشنهاد فرمانده آمریکایی بسیار پیچیده تر از آن است که در گزارش ها ترسیم می شود.

او گفت: "این تصمیمی بزرگ است و شامل خیلی چیزهای دیگر غیر از مساله افزایش نیروهای نظامی می شود."

تازه ترین ملاقات شورای امنیت ملی قرار بود با حضور چهره های ارشد دولت و مشاوران آن به علاوه فرماندهان نظامی و سفیرهای آمریکا در منطقه انجام شود.

این ملاقات درحالی انجام می شود که روزنامه واشنگتن پست داده های مربوط به مشارکت رای دهندگان در انتخابات اخیر ریاست جمهوری افغانستان را منتشر کرد.

این داده ها که کای آیده فرستاده ارشد سازمان ملل در امور افغانستان آن را محرمانه نگاه داشته است وضعیت بدی را برای حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان ترسیم می کند. میزان آرای آقای کرزی در برخی ولایات ده ها هزار عدد بیش از تعداد رای دهندگانی است که تخمین زده می شود پای صندوق ها رفته اند.

فرآیند انتخاباتی افغانستان از روز رای گیری در روز اول اوت به شدت تحت الشعاع اتهامات مربوط به تقلب و سوءبرگزاری قرار گرفته است.

مطالب مرتبط