سازمان ملل ماموریت ناتو در افغانستان را تمدید کرد

تفنگدار دریایی آمریکا در افغانستان
Image caption گفته می شود بعید است آقای اوباما با افزایش شدید شمار سربازان در افغانستان موافقت کند

شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا ماموریت تحت فرماندهی ناتو در افغانستان را برای یک سال تمدید کرده و خواستار تقویت آن شده است.

این شورا طی قطعنامه ای از کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، خواست "خدمه، تجهیزات و منابع دیگر" را در اختیار ایساف (نیروهای بین المللی کمک امنیتی) قرار دهند.

تمدید ماموریت ناتو در حالی صورت می گیرد که دولت باراک اوباما در آمریکا سرگرم برگزاری یک رشته نشست های امنیتی برای تصمیم گیری در مورد استقرار سربازان بیشتر در آینده است.

فرمانده ارشد آمریکایی در افغانستان توصیه کرده است که 40 هزار سرباز دیگر به افغانستان اعزام شوند.

با این حال منابع نزدیک به این رشته از گفت و گوها در واشنگتن تلویحا اشاره کرده اند که دولت آمریکا درحال بحث در این باره است که آیا می تواند با عناصر "آشتی پذیر" طالبان کار کند تا بتواند بر مبارزه با القاعده تمرکز کند یا خیر.

تحلیلگران می گویند که این ممکن است به معنی افزایش شمار سربازان به تعداد کمتر باشد.

با این حال انتظار نمی رود که دولت اوباما تا چندین هفته دیگر تصمیمش در این زمینه را اعلام کند.

تمدید ماموریت ناتو توسط سازمان ملل کاملا قابل انتظار بود اما این قطعنامه همچنین خواستار تقویت این نیرو می شود.

جان سورز نماینده بریتانیا در سازمان ملل توضیح داد که معنی قطعنامه لزوما افزایش سطح نیروها نیست.

او گفت: "ما برای انجام وظایف باید مقدار لازم نیرو در آنجا داشته باشیم."

نیروی ایساف در افغانستان شامل حدود 67 هزار سرباز از 42 کشور می شود که تقریبا دو سوم آن را آمریکایی ها تشکیل می دهند.

گزینه های مختلف

گفته می شود که ژنرال استنلی مک کریستال فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان طیفی از گزینه های مختلف را در اختیار رئیس جمهوری آمریکا قرار داده است.

Image caption ژنرال مک کریستال خواستار افزایش شدید نیرو در افغانستان شده است

هرچند وی افزایش شمار سربازان را ترجیح می دهد اما همچنین گزینه دیگری دایر بر عدم افزایش سربازان را نیز ارائه کرده است اما می گوید این گزینه ای مخاطره آمیز است.

دستیاران ارشد دولت آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که چنین به نظر می رسد که اتخاذ طرح افزایش شدید شمار سربازان از سوی آقای اوباما غیرمحتمل باشد.

آنها همچنین می گویند که هرچند استراتژی در حال توسعه دولت در مورد طالبان "بازگشت آنها به قدرت را تحمل نخواهد کرد" اما باراک اوباما آماده خواهد بود در برخی مناطق برای آنها نقشی قائل شود.

هرچند طالبان همچنان یک گروه خطرناک به حساب می آید اما یک جنبش بومی با اهداف محلی تلقی می شود، نه یک گروه فراملی مانند القاعده که ریشه کنی آن هدف حمله هشت سال پیش به افغانستان بود.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره همکاری با برخی عناصر طالبان گفته است که آمریکا برای رسیدن به "هوشمندانه ترین رویکرد" همه راه های ممکن از جمله همکاری با بعضی از عناصر طالبان را بررسی می کند.

آقای اوباما گفته است که پیش از تصمیم گیری در مورد شمار سربازان ابتدا باید بر یک استراتژی در افغانستان به نتیجه رسید و توافق کرد.

مطالب مرتبط