عبدالله: انتخابات حتماً به دور دوم می رود

عبدالله عبدالله
Image caption آقای عبدالله بر اساس نتایج مقدماتی انتخابات حائز ۲۸ درصد و آقای کرزی حائز ۵۵ درصد آرا شده اند

عبدالله عبدالله، رقیب اصلی حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفته است که پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری توسط کمیسیون شکایات انتخاباتی، انتظار دارد که این انتخابات به دور دوم کشیده شود.

آقای عبدالله در گفتگویی اختصاصی با بی بی سی گفت که امیدوار است که دور دوم قبل از فرارسیدن زمستان امسال برگزار شود، اما افزود که کمیسیون انتخابات دیگر برای او مرجعی قابل اعتماد نیست و باید مکانیسمی برای برگزاری دور دوم انتخابات در نظر گرفته شود.

آقای عبدالله، در مورد انتظارش از اعلام نتایج نهایی انتخابات، که قرار است به زودی اعلام شود، چنین گفت: من نمی خواهم پیشبینی داشته باشم، اما با توجه به جریان بازشماری آرا و بررسی صندوق ها در چند روز گذشته، احتمال رفتن به دور دوم (انتخابات) فوق العاده زیاد است.نظر به صندوقهای تخمینی و آرای تخمینی که در نظر گرفته شده، بررسی شده و تقلبی تلقی می شود، احتمال این که نتایج انتخابات در دور اول اعلام شود و در آن کسی برنده اعلام شود، کاملاً کم و تقریباً منتفی است.

از تقلب صحبت کردید، در مورد تقلب از شما هم نام برده می شود، آیا طرفداران شما این کار را به دستور شما کردند؟

طبعاً هیچ کاری به دستور من صورت نگرفته و اگر در جایی تخطی صورت گرفته باشد، بنا بر عدم آگاهی از قوانین انتخابات بوده و جدا از تقلبی است که در موردش صحبت شده است. به این معنا که در هیچ جایی ثابت نخواهد شد یا چنین واقع نشده که یک مرکز رای گیری باز نبوده باشد و از آن جا هزارها رای به نفع من اعلام شده باشد. هرگز چنین نشده است.

همچنین در تعداد صندوقهایی که قرنطینه شده که بالاتر از هزار رای در آن به نفع یک کاندیدا جابجا شده، یکی از آنها هم مربوط به من نمی شود.

البته گفته نمی توانیم که تخطی های انتخاباتی در جاهایی از طرف طرفداران من هم صورت نگرفته است. به هیچ صورت من نه طرفدار تخلف، نه تخطی و نه تقلب بوده ام.

من این تقلب وسیعی را که صورت گرفته، نه تنها یک مشکل بسیار بزرگ برای این انتخابات بلکه برای آینده ها هم می دانم و اصلاً تهداب (بنیاد) انتخابات و رای دادن را صدمه زده است.

امیداورم روندی که جریان دارد، تا حد ممکن این وضعیت را اصلاح کند تا مردم ما در آینده ها هم به آرای شان و به سیستم رای دهی اعتماد داشته باشند.

هرگاه به زعم شما انتخابات به دور دوم برود، در کوتاه مدت به نظر شما امکان برگزاری دوباره انتخابات وجود دارد؟

امکان برگزاری دور دوم انتخابات وجود دارد و هم برای جلوگیری از مشکلاتی که ما امروز با آن روبرو هستیم، راههایی وجود دارد، طریقه های نظارت وجود دارد. دیگر اعتمادی به کمیسیون مستقل انتخابات نیست و سیستم طوری آماده شود که اعتماد مردم را به روند و مکانیسم (انتخابات) احیا کند. راههایی در این زمینه وجود دارد، اما من فعلاً نمی خواهم در مورد آن بحث کنم.

در این مرحله منتظر اعلام نتایج (انتخابات) هستیم، چون بررسی ها تکمیل شده است. البته یک نکته دیگر را هم باید یادآوری کنم که در کنار روند بازشماری، که به طور نمونه ای انجام شد، یک روند دیگر هم در جریان است که مستقیما از طرف کمیسیون شکایات انتخاباتی پیش برده می شود که عبارت از بررسی شکایات است. ۷۵۱ شکایت جدی، که بر اساس اعلام کمیسیون شکایات، روی نتایج انتخابات تاثیر دارد، هم تحت بررسی قرار دارد. یعنی نتایج هر دو روند بالاخره نتایج نهایی انتخابات را تعیین خواهد کرد.

و هرگاه مطابق انتظار شما انتخابات به دور دوم برود و روند برگزاری آن طولانی شود، چه مکانیسمی را پیشنهاد می کنید؟

امیداریم که نتایج دور دوم انتخابات را قبل از زمستان داشته باشیم، یعنی دور دوم هم قبل از زمستان برگزار شود، چون طولانی شدن روند مشکلاتی را با خود همراه دارد.

اگر بنا بر دلائلی این روند طولانی شود و انتخابات در بهار یا تابستان آینده برگزار شود، در آن صورت باید روی روند (تشکیل دولت) انتقالی یا موقت کار صورت بگیرد، اما نمی خواهم فعلاً روی این موضوع تبصره کنم، چون معتقدیم که کاملاً به نفع افغانستان است که انشاءالله وقتی که نتایج انتخابات اعلام می شود، و (برگزاری) دور دوم را ایجاب می کند، برگزاری دور دوم را قبل از زمستان داشته باشیم.

نگرانی هایی وجود دارد که گفته می شود که هر گاه نتایج نهایی انتخابات به نفع رقیب شما، حامد کرزی اعلام شود، شاید طرفداران شما دست به تظاهرات بزنند، شما از چنین تظاهراتی حمایت خواهید کرد؟

منظور ما این نخواهد بود که اگر (نتایج انتخابات) به نفع ما اعلام شد خوش باشیم - که طبعاً خوش خواهیم بود- و اگر نشد بعد اظهار نارضایتی کنیم. منظور ما این است که در این انتخابات مردم نتایج اصلی و واقعی را داشته باشند و رای باطل و رای تقلبی از رای سالم جدا شود.

با توجه به بررسی هایی که صورت گرفته و با توجه به برداشتی که شما می دانید ناظرین بین المللی هم اعلام کرده و برداشت عمومی مردم ما هم همین است و محاسبه تخمینی که هم صورت می گیرد، در صورتی که رای تقلبی جدا شود، انتخابات حتماً به دور دوم می رود. بنابر این نباید تظاهراتی صورت بگیرد.

کوشش شود دور دوم انتخابات در شرایط بهتر انجام شود. من به عنوان یک کاندیدا هم مسئولیت دارم، مردم ما و حکومت هم مسئولیت دارد که فضای سالمی را برای برگزاری دور دوم مساعد بسازند.

هرگاه حامد کرزی به عنوان برنده انتخابات اعلام شود، واکنش شما چه خواهد بود؟

Image caption آقای عبدالله مدعی است که در انتخابات به پیمانه گسترده ای تقلب صورت گرفته است

شما فرضیه ای را مطرح می کنید که تحقق آن ناممکن است؛ چون همین ناظرین بین المللی، کمیسیون شکایات انتخاباتی و کمیسیون انتخابات، تعدادی از متخصصینی هم که دعوت شده بودند، روی روند کار کردند و نتایج همین روند را که در چند روز گذشته ما دیدیم (برگزاری) دور دوم انتخابات را ایجاب می کند.

به این لحاظ متصور نیست که بدون چشم پوشی از تقلب امکان برندگی آقای کرزی وجود داشته باشد.

به این معنا که هرگاه نهادهای ملی و بین المللی ناظر بر انتخابات با جدا کردن آرای سالم از آرای تقلبی، در نهایت حکم صادر کنند که برنده نهایی حامد کرزی است، شما حاضر نیستید که حامد کرزی را به عنوان برنده قبول کنید؟

شما فرضیه ای را مطرح می کنید که مردم قبول بکنند که این ممکن است که همه نهادها از تقلب چشم پوشی خواهند کرد و بالاخره طرفی را که برنده نیست، برنده اعلام می کنند.

از برگزاری انتخابات تا اکنون در افغانستان نوعی بحرانی جدی احساس می شود، برای برون رفت از این بحران شما از جامعه بین المللی چه نقشی را انتظار دارید؟

مهمترین نقشی را که جامعه بین المللی می تواند ایفا کند، تقویت این روند و کمک به اعتبار این روند است و کمک به این است که رای تقلبی از رای سالم جدا شود و بالاخره راهی برای تعیین سرنوشت، همین انتخابات برای مردم افغانستان باقی بماند. اما مهمترین مساله این است که انتخابات به حیث راه و رسم تعیین سرنوشت باقی بماند.

مطالب مرتبط