'فرمانده شورشیان هرات با ۱۹ تن دیگر کشته شد'

نقشه ولایت هرات
Image caption هرات اخیرا شاهد مواردی از ناامنی بود

ارتش در غرب افغانستان اعلام کرده که یک فرمانده عمده شورشی با ۱۹ تن از افراد خود در هرات کشته شده اند و بمبگذاری انتحاری در پکتیا شش تن را کشته است.

ژنرال جلندر شاه بهنام، فرمانده قول اردو/لشکر ظفر در هرات گفته است که غلام یحیی اکبری در پی عملیات مشترک ارتش افغانستان و نیروهای بین المللی در ولسوالی/شهرستان گذره هرات کشته شده است.

آقای اکبری در گذشته رئیس اداره فوائد عامه ولایت هرات بود و پس از آن که با دولت مخالف شد، به مخالفان مسلح پیوست.

او از فرماندهان عمده و مخالفان جدی دولت در غرب افغانستان بود.

مقامهای دولتی در هرات گفته اند که کشته شدن او پیامی است به شورشیان در غرب افغانستان. به گفته آنان اگر شورشیان دست از شورش برندارند، دیگر نیروهای امنیتی تحمل فعالیت های آنان را نخواهند کرد.

در تازه ترین مورد از خشونتها در هرات، اسماعیل خان، وزیر انرژی و آب افغانستان اخیراض در خیابان منتهی به فرودگاه هرات هدف انفجار کنار جاده ای قرار گرفت اما جان سالم بدر برد.

در همین حال نیروهای ناتو در افغانستان گفته که در پی عملیاتی در غرب افغانستان گروهی از شماری شورشیان، از جمله یک فرمانده آنان را کشته اند.

در یک خبرنامه ناتو آمده است که این شورشیان در منطقه گذره ولایت هرات هدف حمله نیروهای مشترک ناتو و افغان قرار گرفتند. ناتو شمار دقیق افراد کشته شده را در خبرنامه خود مشخص نکرده است.

نیروهای ناتو در خبرنامه خود گفته است که این فرمانده شورشیان مسئول بمبگذاری علیه نیروهای ناتو و افغان و همچنین ربودن افراد غیرنظامی بوده است.

بر اساس خبرنامه ناتو، در این عملیات به نیروهای ناتو، افغان و غیرنظامیان آسیبی نرسید.

در این خبرنامه همچنین آمده است که چندین شورشی دیگر در ولسوالی "چک" ولایت میدان وردک، در جنوب غرب کابل کشته شدند.

ناتو گفته است که این شورشیان در یک مجتمع ساختمانی که به عنوان محل مورد استفاده شورشیان شناخته می شد، تجمع کرده بودند و بر اثر حمله نیروهای مشترک افغان و ناتو کشته شدند.

بر اساس خبرنامه ناتو، از این مجتمع مقداری سلاح و مهمات هم به دست آمده است.

ناتو همچنین گفته است که شماری از شورشیان در ولایت قندهار در جنوب افغانستان بازداشت شده اند. در خبرنامه ناتو آمده که این شورشیان در یک هتل در شهر قندهار تجمع کرده بودند.

ناتو همچنین از کشته شدن یک سرباز خود در جنوب افغانستان خبر داده است. بر اساس این خبرنامه ناتو، این سرباز بر اثر زخمی که برداشته بود، روز گذشته درگذشت. ناتو جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرده است. براساس یک خبر دیگر، وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده است که در پی یک انفجار انتحاری در ولایت پکتیا در جنوب شرق این کشور، دست کم شش کارگر یک شرکت راهسازی کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

در یک خبرنامه این وزارت آمده است که این انفجار زمانی روی داد که فرد بمبگذار انتحاری موتر/خودرو مملو از مواد منفجره حامل خود را در نزدیکی کارگرانی که مشغول کار در یک جاده در ولسوالی "وزی زدران" بودند، منفجر کرد.

بر اساس این خبرنامه، افراد زخمی شده به کمک نیروهای پلیس به یک بیمارستان منتقل شده اند.

کارگران و مهندسان شرکت های راهسازی پیش از این هم در مناطق مختلف افغانستان هدف حملات شورشیان در این کشور قرار گرفته اند.

در حال حار کار بر روی جاده های روستایی و مناطق دور دست افغانستان به کار پرخطری مبدل شده است.

مطالب مرتبط