مقامات افغان: ناامنی ها افزایش یافته است

Image caption امرالله صالح: در افغانستان "رکود استراتژیک" حاکم است

مقامهای افغان می گویند با نیروها و امکانات موجود داخلی نمی توانند جلو حملات شورشیان را بگیرند.

عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع، حنیف اتمر، وزیر داخله/کشور و امرالله صالح، رئیس اداره امنیت ملی، در نشست مجلس نمایندگان، از افزایش ناامنی در کشور سخن گفتند.

به گفته این مقامات، اگر چه توانایی های نیروهای امنیتی نسبت به طالبان بیشتر است، اما چگونگی فعالیت های شورشیان ایجاب می کند که امکانات بیشتری وجود داشته باشد تا با گسترش ناامنی ها مقابله شود.

امرالله صالح گفت شورشیان تلاش می کنند دامنه ناامنی ها را به مناطق آرام بکشانند و نیروهای امنیتی را در این مناطق مشغول نگه دارند.

رئیس اداره امنیت ملی افغانستان گفت ناامنیها امسال نسبت به سال گذشته افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.

او گفت: "از اول حمل (فروردین) ۱۳۸۸ تا دیروز ما در کشور خود شاهد بیشتر از ۱۱ هزار حمله بودیم. از این ۱۱ هزار حمله ۵۰۲۰ حمله آن صورت گرفته و بقیه آن جلوگیری شده است."

رئیس اداره امنیت ملی گفت که حملات انجام یافته شامل ۱۷۰۲ حمله موشکی، ۱۱۰۹ حمله انفجاری، ۱۳۸۷ حمله مسلحانه، ۵۹ حمله با بمب دستی، ۳۵ مورد حمله به مدارس و به آتش کشیدن آنها و همچنین ۶۳۰ مورد آدم ربایی می شود.

'رکود استراتژیک'

آقای صالح گفت در حال حاضر افغانستان از لحاظ امنیتی در وضعیت "رکود استراتژیک" است. او در این زمینه چنین توضیح داد: "حالتی که شما در افغانستان امروزی می بینید، از دیدگاه امنیتی و از دیدگاه جنگ به آن رکود استراتژیک گفته اند."

او افزود: "مفهوم اصطلاح رکود استراتژیک این است که نه دشمن توانایی حذف ما را دارد و نه می تواند اداره ما را از میان ببرد و نه ما توانایی آن را داریم که در این وضعیت نقطه عطف به وجود بیاوریم ...یعنی ما در حال برد باشیم و دشمن در حال باخت."

آقای صالح در باره تغییر استراتژی جنگ و در افغانستان تاکید کرد که این استراتژی نباید تنها براساس سیاسیت های داخلی آمریکا تدوین شود، او گفت مصالح و سیاست های افغانستان هم باید شامل این استراتژی باشد.

رئیس اداره امنیت ملی همچنین گفت افزایش نیروهای خارجی می تواند در مبارزه با شورشیان موثر واقع شود، اما او تاکید کرد که ابتکار عمل نباید تنها در دست نیروهای خارجی باشد و آنها مناطق بازپسگیری شده را به نیروهای افغان واگذار کنند.

آقای صالح گفت که در این صورت نیروهای افغان نخواهند توانست این مناطق را نگه دارند. او در سخنان خود خواستار تقویت نیروهای افغان شد.

رئیس اداره امنیت خواستار تقویت نقش نیروهای کشورش در جنگ با شورشیان هم شد. به گفته او، نیروهای افغان باید در میدان های نبرد یا همزمان با نیروهای خارجی وارد شوند یا پیشتر از آنها. آقای صالح تاکید کرد که نیروهای خارجی نسبت به نیروهای افغان باید نقش حمایت کننده داشته باشند.

'پنج اصل'

Image caption آقای اتمر گفت: این ناممکن است که این جنگ را خارجیان برای ما ببرند

حنیف اتمر، وزیر داخله در این نشست گفت بدون در نظر گرفتن پنج اصل پیروزی در جنگ افغانستان ناممکن است.

او این پنج اصل را این گونه توضیح داد: "اتحاد مردم و سیاستمداران افغانستان؛ بدون این جنگ برد ندارد. اگر جنگ برای کشتار طالبان در نظر گرفته شود، برد ندارد. این جنگ باید برای محافظت مردم افغانستان در نظر گرفته شود. این ناممکن است که این جنگ را خارجیان برای ما ببرند، مگر این نیروهای ملی افغان افزایش یابند. ناممکن است که این جنگ را ببریم، مگر این که اداره ملی حکومت افغانستان را سالم بسازیم و آخر این که ناممکن است که این جنگ را ببریم مگر این که برای توسعه و کاهش فقر سرمایه گذاری کنیم."

آقای اتمر همچنین بخشی از مشکل امنیتی را ناشی از مداخله برخی کشورهای همسایه افغانستان دانست. او گفت: "ما مشکلی در آن طرف خط داریم. هر روز (حمله کننده) انتحاری برای ما آموزش می دهند و می فرستند. هر روز یک مرکز شیطانی و تروریستی افتتاح می شود و برای کشتار مردم افغانستان وحشی های تروریست را آموزش می دهند و به این طرف می فرستند."

این در حالی است که اوضاع امنیتی افغانستان نه تنها در داخل این کشور بلکه در خارج از این کشور نیز نگرانی هایی را برانگیخته است.

اخیراً باراک اوبا، رئیس جمهوری آمریکا با مشاوران خود در باره اوضاع افغانستان به رایزنی پرداخت. اعزام دهها هزار سرباز آمریکایی به افغانستان، در محور گفتگوهای آقای اوباما با مشاورانش بوده است.

رئیس جمهوری آمریکا در پایان این رایزنی ها تصمیم گرفت که ژنرال ویلیام کلدول، افسر ارشد ارتش آمریکا را برای آموزش نیروهای افغان به این کشور بفرستد. اعزام این ژنرال نیاز به تایید کنگره دارد.

مطالب مرتبط