روزنامه های کابل: شنبه ۱۸ میزان

روزنامه های چاپ کابل در روز آغاز هفته به بررسی انفجار انتحاری در نزدیکی سفارت هند در خیابان وزارت داخله/کشور افغانستان پرداخته اند.

این انفجار روز پنجشنبه گذشته، ۱۶ میزان/مهر در نزدیکی سفارت هند و وزارت داخله/کشور روی داد و به گفته مقامهای امنیتی افغانستان، دست کم ۱۷ کشته و بیش از ۸۰ زخمی به جا گذاشت.

هشت صبح در سرمقاله خود نوشته که انفجار انتحاری در نزدیکی سفارت هند در کابل در "خارج" از کشور طراحی و سازماندهی شده بود.

روزنامه افزوده که این انفجار نشان داد که "رویای مذاکره با طالبان و خوشبینی نسبت به مقاصد پاکستان جز خودفریبی و مردم فریبی نتیجه ای در بر ندارد".

هشت صبح همچنین در ادامه دولت افغانستان، به ویژه وزارت داخله این کشور را مورد انتقاد قرار داده که "با اتکا به نقش عوامل خارجی" ضعف و ناتوانی خود را پنهان می کند.

روزنامه نخست در تیتر اول خود نوشته است: "فرش خون در خیابان وزارت داخله؛ سفارت هند هنوز آماج ردیف اول حملات انتحاری است".

نویسنده مطلب این انفجار را با اظهار نگرانی محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در باره "نفوذ هند در میان نظامیان افغانستان" مرتبط دانسته است. نویسنده همچنین وقوع این انفجار را یک روز پس از سخنان آقای قریشی "پرسش برانگیز" دانسته است.

نویسنده در ادامه افزوده که این انفجار در نزدیکی وزارت داخله در حالی روی داده که اخیراً اتهاماتی مبنی بر "بی کفایتی، سهل انگاری و مسلح سازی گروههای شبه نظامی" علیه حنیف اتمر، وزیر داخله افغانستان مطرح شده است.

ماندگار حمله به سفارت هند را "جنگ دهلی و اسلام آباد در کابل" دانسته و نوشته که افغانستان "دستخوش بازی های پنهان" شده است.

به نظر نویسنده مطلب، "ضعف" دولت و رهبران حاکم در افغانستان در هشت سال گذشته باعث شده که این کشور نسبت به هر زمان دیگر به میدان بهتری برای "جنگ قدرت های منطقه ای" مبدل شود. آرمان ملی در مطلبی در صفحه نخست خود از حنیف اتمر، وزیر داخله افغانستان خواسته که از مقام خود استعفا کند.

به نظر نویسنده مطلب، آقای اتمر در کنترل اوضاع امنیتی کشور موفق نبوده و با آغاز به کار او در وزارت داخله ناامنی در کشور به ویژه در مناطق شمالی افغانستان افزایش یافته است.

نویسنده افزوده که کار آقای تمر تنها در وزارت توسعه روستایی افغانستان با موفقیت همراه بود، اما او در زمان کار خود در وزارت داخله به "وزیری ناموفق، جنجالی و بحث برانگیز" مبدل شده است.

روزنامه افغانستان تمدید ماموریت سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، در افغانستان را به تنهایی کافی ندانسته است.

اخیراً شورای امنیت سازمان ملل ماموریت نظامی ناتو در افغانستان را برای یک سال دیگر تمدید کرد و خواستار تقویت آن شد.

این روزنامه در سرمقاله خود افزوده که سازمان ملل و آمریکا باید برای پیروزی در افغانستان تقویت نیروی نظامی را با راهبرد جدید نظامی، سیاسی و اقتصادی همراه سازند.

روزنامه همچنین تاکید کرده است که سازمان ملل و آمریکا باید راهکارهای اجرایی این راهبرد را با دقت بیشتر پیشبینی کنند تا مانند گذشته فرصت ها و امکانات "بیهوده هدر نرود".

روزنامه دولتی انیس درخواست اخیر دبیر کل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، مبنی بر تجهیز ارتش افغانستان با جنگ افزارهای روسی را مورد انتقاد قرار داد است.

ارتش افغانستان در حدود نیم سده گذشته با وسائل روسی مجهز بود و اخیراً گفته شده بود که نیروهای افغان با جنگ افزارهای ناتو تجهیز می شوند.

به نوشته انیس، علی رغم انتظارها مبنی بر تجهیز ارتش افغانستان با جنگ افزارهای جدید و پیشرفته توسط ناتو، ظرف هشت سال گذشته پس از سقوط طالبان، این ارتش با "سلاحهای کهنه روسی" مسلح بوده است.

انیس افزوده که در حال حاضر عدم دسترسی ارتش افغانستان به وسائل پیشرفته نظامی از مشکلات عمده ارتش این کشور است. در حالی به نظر روزنامه، مخالفان دولت با "امکانات بهتر چریکی" مجهز هستند.

مطالب مرتبط