ایران آموزش افغان‌ها در دانشگاه را مجاز اعلام کرد

مهاجر افغان ایران، عکس از آرشیو
Image caption در سال های اخیر دولت ایران فشار وارد کرد تا مهاجران افغان از این کشور بیرون شوند

دولت ایران آئین نامه ای را تصویب کرده است که بر اساس آن دانش آموزان و دانشجویان مهاجر افغان می توانند در مدارس و دانشگاههای این کشور آموزش ببینند.

چنین فرصتی مجددا پس از یک وقفه کوتاه برای مهاجران افغان در ایران میسر شده است.

فدا حسین مالکی، سفیر ایران در افغانستان در یک نشست خبری در کابل اعلام کرد که بر اساس این آئین نامه جوانان افغان می توانند از امکانات مدارس و دانشگاههای ایران استفاده کنند.

آقای مالکی گفت شورای انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی به دستور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران تصمیم گرفته است که برای کودکان افغان کلاسهای درسی ایجاد شود.

سفیر ایران افزود: "نکته دوم که در همین شورا مصوب شد، این است که الآن دانشجویان مجاز (افغان) که در ایران هستند می توانند در کنکور سراسری شرکت کنند، بعد از این که محدودیت شرکت در کنکور برداشته شد، حدود ۱۵۰۰ نفر از دانشجویان (افغان) وارد دانشگاههای مختلف جمهوری اسلامی ایران شدند."

آقای مالکی گفت ایجاد مدارس غیرانتفاعی با همکاری هر دو کشور ایران و افغانستان در داخل ایران، از دیگر برنامه هایی است که اخیراً دولت ایران اجرای آن را تصویب کرده است.

او همچنین گفت که ایجاد مدارسی موسوم به "مدارس ایران-افغانستان" در داخل افغانستان هم از برنامه هایی است که با همکاری وزارت معارف/آموزش و پرورش افغانستان بزودی آغاز خواهد شد.

سفیر ایران در کابل در بخشی از سخنان خود برخی از رسانه هاى افغانى را متهم به "منفى پردازی" کرد و از آنها خواست که در برابر "اقدامات مثبت" ایران از خود حساسیت منفی نشان ندهند.

آقای مالکی گفت: "من خواهشم این است که این نگاهها را ما تغییر بدهیم. بخاطر هموطنان تان که در ایران هستند، نباید حساسیت ایجاد بشود. شما باید زمینه رغبت را بیشتر کنید."

او افزود: "اگر کارهای خوب را هم شما نقد کنید و منفی جلوه بدهید، آنها (ایرانیها) می گویند اگر کاری هم بکنیم، آن را منفی می گویند، اگر کاری هم نکنیم، منفی می گویند، پس چه بهتر که اصلاً کاری نکنیم."

Image caption پیش از این ایران از چاپ کتابهای درسی مدارس افغانستان در ایران خبر داده بود

به گفته آقای مالکی، در حال حاضر بیش از ۷۰ هزار کودک مهاجر قانونی و غیرقانونی افغان در ایران مشغول آموزش اند و گمان می رود که هزاران کودک دیگر پس از این تصمیم دولت ایران برای رفتن به مدارس ثبت نام خواهند کرد.

احتمالاً این اقدام دولت ایران، که در سالهای اخیر فشارهای زیادی را برای بیرون شدن آوارگان افغان از این کشور بر آنان وارد کرده است، با استقبال افغانها مواجه خواهد شد.

در سالهای جنگ در افغانستان، حدود دو میلیون افغان به ایران مهاجرت کردند و در حال حاضر هم شمار زیادی از این مهاجران در ایران به سر می برند.

دولت ایران در سالهای اخیر گفته است که بیش از یک میلیون مهاجر افغان در این کشور به گونه "غیرقانونی" به سر می برند و باید این کشور را ترک کنند.

اما مهاجران افغان به دلیل جنگ، فقر و فراهم نبودن زمینه کار در افغانستان، میل چندانی به "بازگشت داوطلبانه" به کشور خود نداشته اند - چیزی که در توافقات سه جانبه ایران، افغانستان و سازمان ملل بر آن تاکید شده است.

مطالب مرتبط