روزنامه های کابل: یکشنبه ۱۹ میزان

سخنان اخیر مقامهای ارشد امنیتی دولت افغانستان در مجلس نمایندگان این کشور، در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده ای داشته است.

روز شنبه، ۱۸ میزان/مهر عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع، حنیف اتمر، وزیر داخله/کشور و امرالله صالح، رئیس اداره امنیت ملی به این مجلس فراخوانده شدند و از افزایش ناامنی ها و کمبود امکانات نیروهای امنیتی سخن گفتند.

هشت صبح در سرمقاله خود با اشاره به فراخواندن این مقامها به مجلس نمایندگان نوشته که مجلس در آستانه اعلام نتایج نهایی انتخابات خود را با سخنان این مقامها مشغول کرده است.

روزنامه همچنین طرح "پنج فقره ای" آقای اتمر برای تامین امنیت را "غیرعملی" خوانده وافزوده که چیز تازه ای در آن دیده نمی شود و از سوی دیگر اجرای آن نیاز به زمان طولانی دارد.

در طرح آقای اتمر "اتحاد سیاستمداران، محافظت غیرنظامیان، ایجاد اداره سالم، افزایش نیروهای امنیتی و توسعه و کاهش فقر" برای تامین امنیت در کشور در نظر گرفته شده است. به نظر هشت صبح، این طرح "طفره رفتن و خلاص کردن یخن (یقه) خود از دست مردم" و در حقیقت فرستادن نمایندگان مردم به دنبال "نخود سیاه" است.

روزنامه افغانستان نوشته که مقامهای ارشد امنیتی هر بار که به مجلس فراخوانده شده اند، با "فرافگنی و وعده اجرای طرحهای کلان امنیتی" نمایندگان مردم را راضی کرده و با "خیال آسوده" از مجلس بیرون شده اند.

به نظر رونامه، فراخواندن این سه مقام امنیتی به مجلس برای سومین بار در یک هفته اخیر، نشانه ای از اهمیت مسائل امنیتی و نگرانی ها در این زمینه است.

اما نویسنده افزوده که بیشتر این گونه فراخواندن ها "سلیقه ای" و با "حب و بغضهای" نمایندگان مجلس همراه است و بجای نهادینه سازی اصل پاسخگویی مقامات، به امتیازدهی مقامات به نمایندگان و توسعه فساد دامن می زند.

روزنامه نخست هم در مطلبی در صفحه اول خود نوشته که فراخواندن مقامهای امنیتی به مجلس و توضیحات آنان به اعضای مجلس در پنج سال گذشته نتایج موثری در پی نداشته است.

این روزنامه اظهارات مقامهای ارشد امنیتی کشور در مجلس نمایندگان افغانستان را "تکرار رجزخوانی و نقد خویشتن" خوانده است.

نخست به نقل از آقای وردک نوشته که طالبان به ظاهر افراد "ساده و بیسوادند"، اما آموزگاران آنان "نسخه های جنگی قرن بیست و یک" را خوانده اند.

روزنامه به نقل از او افزوده است که طالبان شیوه های استفاده از جنگ افزارهای پیشرفته را می دانند، در نبرد مطبوعاتی مهارت دارند و به همین دلیل باعث لبریز شدن حوصله نیروهای خارجی شده اند.

روزنامه دولتی انیس با اشاره به حملات اخیر به سفارت هند در کابل و ستاد فرماندهی ارتش پاکستان در شهر راولپندی، نوشته که سازمانهای تروریستی و تندرو در پاکستان حضور دایمی دارند و کشورهای منطقه در تیررس آنان قرار دارند.

به نظر انیس، اگر این گروهها بخواهند می توانند از کشورهای پاکستان، افغانستان، هند و حتی ایران باج و قربانی بگیرند.

روزنامه به این باور است که این کشورها باهم "روابط صادقانه و استراتژی مشترک" ندارند و در سه دهه اخیر به مرزها و جغرافیای یکدیگر با "شک و اضطراب" دیده اند. نویسنده افزوده که این کشورها در برابر تهدید مشترک موضع واحد ندارند.

اصلاح دیگر روزنامه دولتی نوشته که تروریسم در افغانستان "پدیده ای کاملاً بیگانه" است و بر مردم افغانستان تحمیل شده و در نتیجه مردم این کشور از آن آسیب می بینند.

به نظر این روزنامه، مراکز گروه القاعده در افغانستان وجود ندارد و اگر شماری از افغانها با این گروه ارتباط داشته باشند، شمار آنها کم است.

اصلاح در ادامه افزوده که "افغانهای روستایی" که به طالبان پیوسته اند، ناشی از "بیکاری و نداری" است و آنان برای تهیه نیازمندی های خانواده های خود "مقداری مزد" از طالبان به دست می آورند.

مطالب مرتبط