ایران از نحوه مبارزه با مواد مخدر در افغانستان انتقاد کرد

بته های خشخاش در افغانستان

جمهوری اسلامی ایران، حامیان بین المللی افغانستان را به سهل انگاری در مبارزه جدی علیه مواد مخدر در این کشور متهم کرده است.

سفیر ایران در کابل می گوید تولید مواد مخدر در افغانستان ظرف هفت سال اخیر به شدت رو به افزایش بوده است.

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان اما در واکنش به این اظهارات، از "دستاوردها" در عرصه مبارزه با مواد مخدر صحبت کرده و گفته است که تنها ظرف سال جاری، کشت خشخاش در افغانستان بیست و دو درصد کاهش داشته و گراف تولید مواد مخدر نیز ده درصد کم شده است.

ایران از جمله کشورهایست که مواد مخدر از افغانستان به آن انتقال می یابد و کار و بار قاچاقچیان مواد مخدر در مرز میان این دو کشور گرم است.

دو کشور در گذشته تلاشهای به خرج داده اند تا همکاری های مرزی خود را افزایش داده و از رفت و آمد قاچاقچیان مواد مخدر در امتداد مرزهای خود جلوگیری کنند.

'چهل برابر'

اگرچه در گذشته ایران خواستار جدیت افغانستان در کنترل مرزهای خود شده بود تا قاچاق مواد مخدر از افغانستان به ایران محدود شود، اما اظهارات تازه سفیر این کشور در کابل حاکی از نارضایتی در سیاست های مبارزه علیه مواد مخدر در افغانستان است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل می گوید که جامعه جهانی برای نابود مواد مخدر در افغانستان، باید توجه بیشتری به خرج دهد.

فدا حسین مالکی در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: "طبیعی است که مشارکت (جهانی) کم بوده. بعد از هفت سال، مواد مخدر حدود چهل برابر شده. این مشخص است که اراده جهانی بر این کار نبوده."

آقای مالکی گفت که مشکل مواد مخدر افغانستان تنها منحصر به این کشور نیست و از همین رو، از بین بردن آن نیز به یک اراده جهانی نیازمند است.

این اظهارات پس از آن صورت می گیرد که سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد که کشت خشخاش در افغانستان ظرف سال جاری، 22 درصد کاهش داشته است.

مقامات افغان می گوید تعداد ولایاتی که عاری از کشت خشخاش هستند، بیشتر شده و آنها توانسته اند کشاورزان بیشتری را به عدم کشت خشخاش تشویق کنند.

اما با این حال، تولید مواد مخدر در افغانستان هنوز از نگرانی های عمده به حساب می رود.

کشورهای که در افغانستان حضور نظامی دارند، بیشتر از این نگران هستند که تجارت مواد مخدر جنگجویان مخالف دولت را تمویل می کند و برخی از کشورهای همسایه افغانستان نیز از جمله ایران، از این نگران هستند که ادامه کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان قاچاق فزاینده مواد مخدر را به این کشورها افزایش می دهد.

مطالب مرتبط