سازمان‌های غیردولتی افغانستان: اولویت جان غیرنظامیان است

پلیس افغانستان
Image caption آکسفام بر حرفه ای سازی پلیس افغانستان تاکید کرده است

سازمان کمک رسانی بریتانیایی آکسفام از دولت آینده افغانستان خواسته که برای حرفه ای سازی پلیس و بهبود زندگی مردم عادی تلاش جدی به خرج دهد.

سرنوشت دولت آینده افغانستان، که براساس نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اسد/مرداد تعیین خواهد شد، هنوز به دلیل اعلام نشدن نتایج انتخابات مشخص نیست. قرار است نتایج نهایی این انتخابات هفته آینده اعلام شود.

آکسفام در نشستی مشترک با شماری از سازمانهای غیردولتی داخلی و بین المللی در کابل بر اهمیت بهبود حکومتداری، تامین امنیت و محافظت از جان غیرنظامیان و حقوق زنان در افغانستان تاکید کردند.

در فهرست انتظارات این سازمان ها از حکومت آینده افغانستان آمده است که این حکومت محافظت از جان غیرنظامیان در عملیاتهای نظامی را به عنوان اولویت کاری خود در نظر بگیرد و در مواردی که غیرنظامیان تلف می شوند، باید تحقیقات لازم را انجام دهد.

ساختن شش هزار مدرسه/مکتب و آموزش پنج هزار پرستار، در شمار دیگر اولویت های عمده این سازمان ها قرار دارد که از دولت آینده افغانستان خواسته به آنها توجه کند.

آکسفام همچنین بر تامین حقوق زنان تاکید کرده است و از دولت آینده افغانستان خواسته که باید برای جلوگیری از خشونت علیه زنان تلاش بیشتری به خرج دهد.

این سازمانها همچنین تاکید کرده که دولت آینده افغانستان باید بدون توجه به نتایج انتخابات جنجال انتخابات برانگیز ۲۹ اسد/مرداد، همه این موارد را در صدر اولویت های کاری خود قرار دهد.

گرس امر (Grace Ommer)، رئیس آکسفام در افغانستان گفت: "توصیه های ما، با وجود افزایش ناامنی در افغانستان، نیازمند کوششها و مهارت های بسیار است، اما ناممکن نیست."

او افزود: "افغانستان در هشت سال گذشته پیشرفتهای مهمی داشته است، از جمله ثبت نام بیش از شش میلیون کودک برای رفتن به مدارس و توسعه خدمات بهداشتی. تغییرات مثبتی در افغانستان به میان آمده است، اما این جا باید اراده سیاسی در کابل و حمایت درازمدت جامعه بین المللی هم وجود داشته باشد."

با این همه شماری از مسئولان سازمان ها از مشکلاتی سخن گفتند که هنوز دامنگیر افغانستان و مردم این کشور است. ماری اکرمی، رئیس مرکز توسعه مهارت های زنان افغان گفت: "امید به زندگی هنوز ۴۳ سال است و در بسیاری مناطق میزان مرگ و میر مادران بسیار بالا است. نیمی از کل مکتب ها در افغانستان ساختمان ندارد. کشور به تعداد کارمندان بهداشتی، آموزگاران و ساختمانهای بیشتر نیاز دارد. افغانها نومیدانه به پیشرفتها در این زمینه ها نگاه می کنند."

این سازمان ها از جامعه جهانی و حامیان افغانستان خواستند که برای مصرف شفاف کمک های خارجی در این کشور تلاش بیشتری به خرج دهند. آنها همچنین تاکید کردند که جامعه بین المللی باید به درک بهتر نیازمندی های افغانها و مصرف موثر کمک ها کمک کند.

این در حالی است که بررسی ها در باره ادعاها در باره تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ادامه دارد و هنوز نتایج نهایی آن اعلام نشده است.

به گفته مقامهای کمیسیون های انتخابات و شکایات انتخاباتی، قرار است امروز بررسی این ادعاها توسط کمیسیون شکایات انتخاباتی به پایان برسد و نتایج نهایی انتخابات هفته آینده توسط کمیسیون انتخابات اعلام شود.

بر اساس نتایج مقدماتی انتخابات، که پیش از این توسط کمیسیون انتخابات اعلام شده، حامد کرزی بیش از ۵۴ درصد، عبدالله عبدالله ۲۸ درصد و رمضان بشردوست ۹ درصد آرا را به خود اختصاص داده اند.

ولی این نتایج با اعتراضهای آقای عبدالله و شماری دیگر از نامزدها مواجه شده و آنها گفته اند که انتخابات با "تقلب گسترده" همراه بوده است.

مطالب مرتبط