کابل پایتخت فرهنگی جهان اسلام سال ۲۰۲۴ شد

Image caption گوشه ای از شهر کابل

وزیران فرهنگ کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی کابل را به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلامی سال ۲۰۲۴ برگزیده اند

این تصمیم روز گذشته و در جریان ششمین نشست وزیران فرهنگ این کشورها در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، اعلام شد.

در پنجمین نشست وزیران فرهنگ سازمان کنفرانس اسلامی در طرابلس، پایتخت لیبی در سال ۲۰۰۷ میلادی، شهر غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام برای سال ۲۰۱۳ میلادی تعیین شده بود.

کریم خرم، وزیر فرهنگ افغانستان، که در نشست باکو حضور دارد، به بی بی سی گفت: "من این دستاورد را به هموطنان خود تبریک می گویم و دستاورد دیگری در سال ۲۰۰۷ در طرابلس داشتیم. این بار کابل در سال ۲۰۲۴ به عنوان مرکز ثقافت اسلامی تعیین شد."

آقای خرم افزود: "این تصمیم از نگاه گذشته این شهرها، اهمیت و نقش آنها را در شگوفایی فرهنگ و تمدن اسلامی نشان می دهد و به اثبات می رساند و از طرف دیگر به همین مناسبت مسئولین و فرهنگیان از سراسر جهان اسلام در این جا گرد هم می آیند و این نوعی قدردانی است از نقشی که این شهرها در تاریخ اسلام داشته اند."

غزنی (غزنه/غزنین) از شهرهای عمده زابلستان قدیم و پایتخت سلطنت غزنویان بود. که در زمان فرمانروایی این دودمان، به ویژه در زمان حکومت سلطان محمود و پسرش سلطان مسعود به اوج شکوه خود رسید.

قلمرو وسیع غزنوی ها، که افغانستان امروز، بخشهایی از ایران کنونی، آسیای میانه و شبه قاره هند را شامل می شد، از همین شهر اداره می شد و در دوره غزنویان، شهر غزنی با تجمع صدها دانشمند، شاعر و تاریخ نگار سرشناس فارسی زبان، محل پدیدآمدن بخشی از شاهکارهای بزرگ زبان فارسی بود.

اماکن تاریخی غزنی این ها است: ارگ غزنی، مناره های غزنی، قصر سلطان مسعود، آرامگاههای سبکتگین، بنیانگذار سلطنت غزنویان، سلطان محمود و سنایی غزنونی. باغ پیروزی، باغ صدهزاره، باغ محمودی و باغ هزار درخت، هم از دیگر مکانهای تاریخی و دیدنی غزنی است.

اگرچه در حال حاضر محلات تاریخی شهر غزنی در وضعیت مناسبی قرار ندارند، اما گمان می رود پایتخت شدن این شهر در سال ۲۰۱۳ توجه جهانیان را به جاذبه های تاریخی و فرهنگی این شهر جلب خواهد کرد.

Image caption بسیاری ها به این نظرند که غزنویان زمینه نزدیکی ملتهای مسلمان را در غزنی هموار کرده بودند

دولت افغانستان گفته است که برای بازسازی این شهر توجه لازم خواهد کرد و وزارت اطلاعات و فرهنگ در اعلامیه ای گفته است: "آمادگی برای تجلیل باشکوه غزنی، پایتخت فرهنگی جهان اسلام در ۲۰۱۳ آغاز گردیده و ما باور داریم که در این مهم موفق خواهیم بود."

کابل هم از شهرهای تاریخی افغانستان است و قبل از اسلام پایتخت کابلشاهان، پادشاهان زابلی بود که جنگ های آنان با سپاهیان عرب اسلام در سده اول هجری مشهور است.

کابلشاهان برای جلوگیری از ورود لشکر مسلمانان به شهر کابل دیوار معروفی را بر فراز کوههای شیردروازه ساختند اما سرانجام این شهر به دست مسلمانان فتح شد.

کابل پس از آن برای مدت درازی از نظرها افتاد، اما در زمان بابر، بنیانگذار سلطنت گورگانیان هند، بار دیگر مورد توجه قرار گرفت و به یکی از شهرهای مهم منطقه مبدل شد. بابر هم طبق وصیت خود، در باغی که در کابل ساخته بود مدفون شد.

کابل در زمان تیمورشاه سدوزایی، در اواخر سده ۱۸ میلادی، پایتخت افغانستان شد و از آن زمان به بعد، شاهد تحولات و کشمکش های بیشمار سیاسی و نظامی بوده است.

بخشی از محلات تاریخی کابل در جریان جنگهای که این شهر شاهد آنها بوده، از جمله جنگهای میان گروهی دهه گذشته به شدت آسیب دیده است.

انتظار می رود انتخاب کابل به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۲۴ تلاشهای قابل توجهی را برای بازسازی محلات تاریخی این شهر در پی داشته باشد.

وزارت فرهنگ افغانستان در اعلامیه خود گفته است: "ما باور داریم که وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت جمهوری اسلامی افغانستان و مردم فرهنگدوست کابل فرصت را از دست نخواهند داد و برای تجلیل شایسته و متناسب با افتخاری که جهان اسلام به کشور ما بخشیده آمادگیهای لازم را خواهند گرفت."

مطالب مرتبط