روزنامه های کابل: دوشنبه ۲۰ میزان

مسائل مربوط به انتخابات افغانستان، از مهمترین موضوع های بازتاب یافته در صفحات روزنامه های چاپ امروز کابل است.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۲۹ اسد/مرداد برگزار شد، اما با مطرح شدن برخی ادعاها مبنی بر تقلب در این انتخابات، نتایج نهایی آن تا حالا اعلام نشده است.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با عنوان "کای آیده شبهات و ابهامات را روشن کرد" نوشته که فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان یک بار دیگر افکار عمومی را به سوی "شناخت حقیقت ها" جلب کرد.

آقای آیده روز گذشته در نشست خبری در حضور سفیران آمریکا، ایتالیا، بریتانیا، فرانسه و آلمان در کابل ضمن رد اتهامات پتر گالبریت، معاون معزولش علیه خود، به "تقلب گسترده" در انتخابات افغانستان اذعان کرد.

انیس ضمن آن که نقش دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان، یوناما، را در هشت سال گذشته "موثر و مثبت" دانسته، نوشته است که مردم این کشور یوناما را پل ارتباطی میان افغانستان و جامعه جهانی می داند.

انیس افزوده که مردم افغانستان به بی طرفی یوناما باور دارند و تصامیم آن را برای کشور خود "مهم و حیاتی" می دانند.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود تاکید کرده که ماهیت انتخابات ایجاب می کند که بدون توجه به هر مساله ای دیگر به شفافیت و سلامت آن توجه شود.

این روزنامه همچنین نوشته که فضای سیاسی کشور پیش و پس از انتخابات به دلیل موضع گیری های گوناگون تا حدی متشنج شد، اما با این همه مهمترین مساله این است که روند انتخابات با شفافیت و دقت کامل به پایان برسد.

به نظر روزنامه، این انتخابات برای مردم، سیاستمداران و گروههای سیاسی افغانستان آزمایشی بزرگ بود. نویسنده همچنین افزوده که این انتخابات به دلیل این که نخستین تجربه کمیسیون مستقل انتخابات این کشور بود با مشکلات و کاستی هایی همراه بود.

اما روزنامه ماندگار در مطلب اصلی خود مدعی شده است که دفتر نمایندگی سازمان ملل و کمیسیون مستقل انتخابات تلاش می کنند با مداخله در کار کمیسیون شکایات انتخاباتی، روند بررسی تقلب در انتخابات را از مسیر اصلی اش "منحرف" کنند.

به نظر ماندگار، در افغانستان هیچ نهاد معتبری وجود ندارد که سلامت بازشماری آرای مشکوک را تضمین کند. نویسنده از جامعه جهانی، به ویژه "کشورهای موثر در قضایای افغانستان"، خواسته که به داد "دموکراسی نیم بند و گیرمانده در باطلاق" این کشور برسند.

روزنامه نخست موضوع انتقال افراد مسلح توسط "هلیکوپترهای مشکوک" به شمال افغانستان آن را، در نشست خبری اخیر آقای کرزی مطرح شد، "نقطه مشترک دیدگاههای کرزی و عبدالله" دانسته است.

روز گذشته آقای کرزی در یک نشست خبری گفت که از پنج ماه پیش گزارشهایی به او رسیده بود که "هلیکوپترهای ناشناخته" افراد مسلح را به ولایت های بغلان، قندوز و سمنگان منتقل می کرده و اخیراً به شمال غرب کشور فرود می آورند.

این روزنامه در سرمقاله خود این پرسش را مطرح کرده آیا واقعاً با حضور هزاران سرباز خارجی در کنار نیروهای دفاعی و اطلاعاتی کشور، بررسی های پنج ماهه گزارش درخور توجه آقای رئیس جمهوری ارائه نشده است.

نویسنده مطلب همچنین این گمان را مطرح کرده که آقای کرزی "براساس مصلحت عامه" در این مورد به نظاره گر تبدیل شدن قندوز، بغلان و سمنگان به هلمندی دیگر از لحاظ نفوذ شورشیان مسلح مبدل شده است.

به نظر نخست، انتقال "نیروهای مخرب امنیت" به شمال کشور توسط هلیکوپتر ها، تنها نقطه مشترک در زمینه امنیت میان دیدگاههای آقای کرزی و عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی او است. منتهی به نظر نویسنده، عبدالله آن را به طرفداران آقای کرزی نسبت می دهد و آقای کرزی به "نیروهای بین المللی" اشاره دارد.