کلینتون: رئیس جمهوری آینده افغانستان به تلاش بیشتری نیاز دارد

هیلاری کلنتون، وزیر خارجه آمریکا
Image caption هلاری کلینتون از لزوم روابط جدید رئیس جمهوری آینده افغانستان با آمریکا سخن گفت

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید، برنده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، هر کس که باشد، باید برای حل مشکلات این کشور کارهای بیشتری انجام دهد.

خانم کلینتون که به لندن سفر کرده است در مصاحبه ای با بی بی سی گفته است که رئیس جمهوری آینده افغانستان باید روابط بهتری را با آمریکا، ارتش و مردم افغانستان برقرار کند.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود که هدف آمریکا در افغانستان همچنان شکست شبکه القاعده است و افزود که در عین حال، بازبینی شرایط جنگ در افعانستان "به شفافیت مطلوبتری" در مورد بهترین تاکتیک های مورد نیاز منجر می شود.

خانم کلینتون که در جریان دیداری از کشورهای اروپایی در لندن به سر می برد، گفت که آمریکا با دلواپسی در انتظار اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است که در ماه آگوست برگزار شد.

اعلام نتایج نهایی انتخابات به دلیل بررسی اتهاماتی در مورد بروز تقلب در این انتخابات با تاخیر روبرو شده است.

براساس نتایج ابتدایی شمارش آرا، حامد کرزی، رئیس جمهوری کنونی افغانستان، حدود پنجاه و پنج درصد کل آرا را به خود ا ختصاص داده و از نزدیک ترین رقیب انتخاباتی خود - عبدالله عبدالله - که حدود بیست و هشت درصد رای آورده، پیشی گرفته است.

'شفافیت مطلوب'

خبرنگار امور دپلماتیک بی بی سی می گوید که زمانی که از وزیر امور خارجه آمریکا سئوال شد که آیا ایالات متحده از اینکه در کنار آقای کرزی قرار گیرد احساس غرور می کند، به نظر می رسید که خانم کلینتون در دادن پاسخ به این سئوال اندکی مردد است.

او صرفا گفت که رئیس جمهور افغانستان "در بسیاری از عرصه ها کمک فراوانی کرده است."

خانم کلینتون گفت "ما معمولا پیشرفت هایی راکه در افغانستان صورت گرفته، به دلیل چالش های جدی که هنوز وجود دارد، نادیده می گیریم."

او در عین افزود "کاملا روشن است که اگر انتخابات به برد او (حامد کرزی) بیانجامد، لازم است تا روابط جدیدی بین او و مردم افغانستان، بین دولت او و دولت های که از تلاش برای برقراری ثبات و امنیت در افغانستان حمایت می کنند، ایجاد شود."

وزیر خارجه آمریکا گفت که رئیس جمهوری آینده افغانستان باید تلاش بیشتری را برای آموزش نیروهای افغان صورت دهد تا این نیروها جانشین نظامیان خارجی شوند.

هیلاری کلینتون همچنین گفت که "تصویری که وجود دارد پیچیده تر از آن است که گاه از بررسی های یک بعدی به دست می آید و انتظارات ما قطعا بیش از این است و برای دستیابی به آن تلاش خواهیم کرد."

در حالی که هشت سال از حضور نیروهای خارجی در افغانستان برای مبارزه با طالبان و القاعده می گذرد، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در حال تهیه استراتژی جدیدی در مورد حضور آن کشور در افغانستان و به طور کلی، در منطقه است.

ژنرال استنلی مک کرستال، فرمانده ارشد آمریکایی در افغانستان، صراحتا درخواست افزایش قابل ملاحظه نیرو در افغانستان را مطرح کرده است.

هدفهای اوباما

آقای اوباما احتمال کاهش قابل توجه در حضور آمریکا در افغانستان را رد کرده اما هنوز معلوم نیست آیا مایل به افزایش چشمگیر در مشارکت ایالات متحده در جنگی باشد که به گونه ای روز افزون حمایت افکار عمومی آمریکاییان را از دست می دهد.

Image caption گفته می شود برخی انتظارات اوباما در مورد افغانستان برآورده نشده است

خانم کلینتون هدف آمریکا در منطقه را "مختل کردن، متلاشی کردن و به شکست کشاندن القاعده و متحدان آن" توصیف کرد و در عین حال افزود که "آمریکا به تحلیلی بسیار دقیقتر در این زمینه دست زده است تا مشخص شود عملا چه کسانی با القاعده متحد هستند."

وی گفت "می خواهیم در این زمینه با هوشمندی عمل کنیم. اینکه زندگی مردان و زنان جوان ما، چه آمریکایی و چه بریتانیایی، در معرض خطر قرار گرفته و گاه از دست می رود موضوعی مهم برای ماست. ما مصمم هستیم که تا آنجا که امکان دارد به نحوی صحیح عمل کنیم."

روز گذشته، نشریه نیویورک تایمز به نقل از کسانی که از آنان با عنوان یکی از مقامات ارشد در دولت آمریکا یاد کرد نوشت که باراک اوباما از روند شکل گیری نهادهای مدنی و تشکیلات قضایی و نیروهای امنیتی در افغانستان راضی نیست.

به گفته این نشریه، این مقام آمریکایی،که نام او ذکر نشده، افزود که هدف های مورد نظر رئیس جمهوری آمریکا در زمینه های غیرنظامی "برآورده نشده" است.

در ماه مارس سال جاری، باراک اوباما اعلام داشت که صدها غیرنظامی را به منظور کمک به بازسازی افغانستان به آن کشور اعزام می کند اما به گفته نیویورک تایمز، به دلیل بدتر شدن شرایط امنیتی، بسیاری از کارمندان نهادهای امدادرسانی قادر به خروج از پایتخت افغانستان و کمک به کشاورزان افغان نبوده اند.

مطالب مرتبط