تردید کرزی نسبت به کار کمیسیون شکایات انتخابات

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی گفت که کمیسیون باید شک و تردیدها را رفع کند

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در گفتگو با شبکه تلویزیونی ABC نسبت به چگونگی بررسی ادعاهای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری این کشور ابراز نگرانی کرده است.

آقای کرزی در گفتگو با یک تلویزیون آمریکایی گفت که استعفای یک عضو افغان کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی "شک و تردیدهای جدی" را در مورد کارکرد این کمیسیون برانگیخته است.

آقای کرزی گفت که احتمال دارد در انتخابات ریاست جمهوری بیستم آگوست تقلب صورت گرفته باشد، اما او انتخابات را "خوب و عادلانه" توصیف کرد.

حامد کرزی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری افغانستان براساس آرای ابتدایی انتخابات حدود پنجاه و پنج درصد کل آرا را بدست آورده و از نزدیک ترین رقیب خود - عبدالله عبدالله - که حدود بیست و هشت درصد رای آورده، پیشی گرفته است.

اما اعلام نتایج نهایی انتخابات به دلیل بررسی ادعاهای تقلب در آن به تاخیر افتاده است.

عبدالله عبدالله از "تقلب گسترده" در انتخابات سخن گفته و ناظران انتخاباتی اتحادیه اروپا نیز گفته اند که در مورد سلامت حدود یک و نیم میلیون رای تردید وجود دارد که به گفته این ناظران، بیش از یک میلیون آن مربوط به حامد کرزی می شود.

'شک و تردیدها'

گفتگوی آقای کرزی با شبکه تلویزیونی ABC یک روز پس از آن انجام شد که مصطفی بارکزی، یک عضو افغان کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی افغانستان در اعتراض به "مداخلات خارجی" از وظیفه خود استعفا داد.

آقای کرزی گفت: "من نمی گویم که کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی مشروعیت ندارد." اما او افزود: "استعفای (مصطفی بارکزی) شک و تردیدهای جدی را در مورد کارکرد این کمیسیون بوجود آورده است."

آقای کرزی گفت: "امیدوار هستم که (کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی) هر کاری را انجام دهد تا این تردیدها را رفع کرده و ثابت کند که بی طرف و عادلانه است و در خدمت عناصر و دولتهای خارجی قرار ندارد."

آقای بارکزی که یک روحانی و از اعضای دادگاه عالی افغانستان است، ادعا کرده که خارجی ها در کارهای کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی "مداخله" کرده و افغانها در تصمیم گیری های کلیدی این کمیسیون صلاحیت اندکی داشته اند.

'انگیزه های سیاسی'

آقای بارکزی یکی از دو عضو افغان این کمیسیون بود. سه عضو دیگر آن شهروندان خارجی و از کسانی هستند که از سوی سازمان ملل متحد معرفی شده اند.

یک عضو ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله، نزدیک ترین رقیب حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری گفت که استعفای آقای بارکزی، عملی با انگیزه های سیاسی بوده است.

صالح محمد ریگستانی به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت: "استعفای بارکزی ارتباط مستقیم با کرزی دارد. این مفکوره کرزی بوده است."

آقای ریگستانی افزود: "کرزی تلاش دارد تا کار کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات را زیر سوال قرار دهد."

سازمان ملل متحد روز یکشنبه اعلام کرد که بازشماری نمونه ای آرای انتخابات تکمیل شده است.

اگر اعلام نتایج نهایی انتخابات که با توجه به بازشماری آرا و رسیدگی به ادعاهای تقلب در انتخابات صورت می گیرد، آرای آقای کرزی را از پنجاه درصد پایین بیاورد، انتخابات به دور دوم خواهد رفت.

مطالب مرتبط