به روز شده:  15:40 گرينويچ - چهارشنبه 14 اکتبر 2009 - 22 مهر 1388

صبورالله سیاه سنگ، مهمان برنامه استودیوی شماره هفت

این هفته در برنامه استودیوی شماره هفت، از دوکتور صبورالله سیاه سنگ شاعر، نویسنده و پژوهشگر افغان دعوت کرده ایم تا به سوالات شما جواب بدهد.

صبورالله سیاه سنگ در سال 1337 خورشیدی در شهر غزنی چشم به جهان گشود. مکتب را به خاطر وظایف پدرش که افسر نظامی بود در گردیز، خوست و غزنی و فاکولته ی طب را در دانشگاه کابل به پایان رسانید.

اين برنامه را ميتوانيد اينجا شنويد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

او سه بار در افغانستان به دلایل سیاسی زندانی شده و یک بار هم به دنبال جراحت شدید برای مداوا به پاکستان رفت و در همآنجا به کار در سازمان ملل متحد پیوست که هفت سال در همین شغل باقی ماند و توانست در همه ی ولایات افغانستان کار کند.

او بعد ها ناگزیر به ترک دیار آبایی شد و مانند هزار مهاجر دیگر راه دیار غرب را در پیش گرفت.

سیاه سنگ از سال 1380 تا کنون با همسر و سه فرزند خود در کانادا بسر می برد.

تازه ترین کتاب سیاه سنگ با عنوان "گلوله باران بامداد بهار" که یک اثر پژوهشی است، ماه گذشته در زبان های فارسی، پشتو و روسی در کابل و مسکو چاپ و انتشار یافته است.

از او در سال های 1378 و 1379 خورشیدی سه مجموعه شعر، داستان های کوتاه و ترجمه به نام های "های آذرشین"، "اگر بهار نیاید" و "پراگنده های پیوسته چاپ شده است.

تازه ترین کتاب سیاه سنگ با عنوان "گلوله باران بامداد بهار" که یک اثر پژوهشی است، ماه گذشته در زبان های فارسی، پشتو و روسی در کابل و مسکو چاپ و انتشار یافته است.

در حال حاضر کتاب دیگری با عنوان "ناشناس، ناشناس نیست" را در دست نگارش دارد که اثری است درباره ی شرح حال و کارنامه های هنری صادق فطرت "ناشناس" آوازخوان برجسته ی افغان.

شیوه تماس با ما:

تلفن: 00442078360331 (فقط هنگام پخش برنامه، بعد از ظهر جمعه)

پیامک: SMS) 00447786208888)

ایمیل: dari@bbc.co.uk

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.