روزنامه های کابل: چهارشنبه 22 میزان

اظهارات صبغت الله مجددی، رئیس مجلس سنای افغانستان در مورد همکاری "خارجی ها" با طالبان در افغانستان، بحث های زیادی را در روزنامه های چاپ امروز کابل برانگیخته است.

روزنامه های نخست و هشت صبح نوشته اند که افشای این مسایل از سوی مقامات حکومتی افغانستان، تلاشی برای منحرف کردن اذهان عامه از مسئله تقلب در انتخابات است.

روزنامه نخست نوشته که انتظار می رود با اعلام نتایج نهایی انتخابات، آرای حامد کرزی از پنجاه درصد کمتر شده و انتخابات به دور دوم برود. از همین رو، به نوشته روزنامه، حکومت افغانستان و سایر مقاماتی که از آقای کرزی حمایت می کنند، در پی تغییر دادن صحنه به نفع خود هستند.

نخست نوشته است: "برای حاکمان ما بحث امنیت ملی و ثبات افغانستان زمانی از اهمیت برخوردار می شود که وزنه معادلات قدرت برخلاف منافع شخصی خودشان میلان داشته باشد."

روزنامه هشت صبح نیز تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را "شرم آور" توصیف کرده و نوشته که بالا کردن مسئله انتقال افراد مسلح به شمال و انتقاد از نیروهای ائتلاف و آمریکا در این زمینه، تلاشی برای انحراف افکار عامه از بحث انتخابات است.

این روزنامه اظهارات صبغت الله مجددی، رئیس مجلس سنای افغانستان را نقل کرده که گفته بود در این مورد با سفیر آمریکا در کابل صحبت خواهد کرد و نویسنده چنین نتیجه گرفته که حکومت افغانستان، آمریکا را مقصر اصلی در قضیه نا امنی های شمال افغانستان می داند.

روزنامه هشت صبح در پایان سرمقاله خود به طنز نوشته که آقای مجددی اگر از دیر زمانی در مورد این فعالیت ها آگاهی داشته، چرا برای حل آن دست به "استخاره" نزده است؛ همانگونه که در انتخابات ریاست جمهوری برای حمایت از حامد کرزی استخاره کرده بود.

روزنامه راه نجات همین مسئله را با شماری از ناظران امور و کارشناسان افغان در میان گذاشته و چنین نتیجه گرفته که نیروهای ناتو و آمریکا در پی انتقال افراد مسلح به شمال افغانستان قرار دارند.

این روزنامه به نقل از احمد ضیا رفعت، استاد دانشگاه کابل نوشته که آمریکا در پی نفوذ در آسیای مرکزی است و از همین رو می خواهد وضعیت را در شمال افغانستان آنگونه که خودش می خواهد، تغییر دهد.

روزنامه سروش ملت نسبت به کشیده شدن جنگ به شمال افغانستان ابراز نگرانی کرده و نوشته که این مسئله افغانستان را بار دیگر به صحنه جنگ قدرت های بزرگ دنیا تبدیل خواهد کرد.

این روزنامه نوشته که تلاشهای صورت می گیرد تا نا امنی از طریق افغانستان، به آسیای میانه و دروازه های چین و روسیه کشانده شود.

سروش ملت نسبت به پیامدهای این مسئله هشدار داده و افزوده که مردم افغانستان بهای سنگینی را در برابر این گونه عملکردها خواهند پرداخت.

مطالب مرتبط