'بریتانیا نظامیان بیشتری به افغانستان می فرستد'

گوردون براون

انتظار می رود گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا تصمیم خود را در مورد اعزام واحدهای جدیدی متشکل از پنجصد سرباز به افغانستان اعلام کند.

بریتانیا در حال حاضر با حدود نه هزار سرباز در افغانستان، پس از آمریکا دومین کشور با بیشترین شمار نفرات نظامی در افغانستان است.

از زمان حضور نظامی بریتانیا در افغانستان تا حالا، دوصد و بیست و یک سرباز بریتانیایی در این کشور کشته شده اند و مقامات بریتانیایی همواره با درخواست های داخلی برای خروج نظامی از افغانستان روبرو بوده اند.

با این حال، مقامات ناتو برای پیروزی در افغانستان خواستار افزایش شمار سربازان کشورهای عضو در جنگ علیه طالبان هستند.

بریتانیا در حالی تصمیم به افزایش سرباز در افغانستان گرفته که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در حال بازبینی استراتژی نظامی خود در افغانستان است.

آقای اوباما هنوز به درخواست فرمانده ارشد آمریکایی در افغانستان برای اعزام نفرات بیشتری به این کشور پاسخ نداده است اما برخی منابع مطلع می گویند تصمیم آمریکا در این مورد احتمالا پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام خواهد شد.

خبرنگار امور دفاعی بی بی سی می گوید نخست وزیر بریتانیا همزمان با اعلام افزایش تعداد سربازان کشورش در افغانستان، از فرماندهان نظامی انتظار دارد که سربازان اضافی را در افغانستان به صورت مناسب تجهیز کنند.

او همچنین انتظار دارد که سایر اعضای ناتو نیز حضور نظامی خود را در جنگ افغانستان تقویت کنند.

بریتانیا از اکتبر سال 2001 تا حالا در افغانستان نیرو دارد و در حال حاضر، بیش از دو سوم این نیروها در ولایت هلمند، در جنوب افغانستان مستقر هستند که از ولایات به شدت نا امن افغانستان به شمار می رود.

مطالب مرتبط