سفیر آمریکا در کابل: از طالبان حمایت نمی کنیم

سفیر آمریکا در کابل
Image caption آیکن بیری، سفیر آمریکا در کابل - عکس از سایت سفارت آمریکا

سفیر آمریکا در کابل شک و تردیدها در مورد همکاری نیروهای آمریکایی در انتقال افراد مسلح به شمال افغانستان را بی اساس خوانده است.

کارل آیکن بیری این سخنان را در مراسمی در پارلمان افغانستان مطرح کرد که به مناسبت ادای احترام به سربازانی برگزار شده بود که ظرف هشت سال گذشته در افغانستان کشته شده اند.

اگرچه تا حالا هیچ یک از مقامات دولتی افغانستان، آمریکا و یا کشور دیگری را در زمینه دست داشتن در این فعالیت ها متهم نکرده، اما اشاره مقامات افغان به شکل غیرمستقیم متوجه نیروهای ائتلاف مستقر در افغانستان بوده است.

سفیر آمریکا در کابل، در حضور اعضای مجلس نمایندگان و سنای افغانستان گفت: "این ادعاها تکاندهنده و بی بنیاد است. ما هرگز تروریست هایی را که در یازدهم سپتامبر به کشور ما حمله کردند، حمایت نخواهیم کرد".

آقای بیری افزود: "آنها سربازان ما، سربازان شما و غیرنظامیان بی گناه افغان را هر روز می کشند. ما اینجا در کنار نیروهای شجاع افغان قرار داریم تا به حفاظت از مردم افغانستان کمک کنیم و اطمینان حاصل کنیم که شما یک بار دیگر تحت حاکمیت رژیمی زندگی نکنید که قبل از یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ وجود داشت".

شک و تردیدها

نخستین نگرانی ها در مورد انتقال افراد مسلح به شمال افغانستان توسط هلیکوپتر، از سوی مقامات محلی در شمال افغانستان مطرح شده بود، اما این مسئله زمانی توجه رسانه ها را به خود جلب کرد که حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان نیز این گزارش ها را تایید کرد.

آقای کرزی در یک کنفرانس خبری گفت که دولت او در حال بررسی این مسئله است که آیا میان نا امنی های اخیر در شمال افغانستان و رفت و آمد این هلیکوپترها رابطه ای وجود دارد یا خیر.

صبغت الله مجددی، رئیس مجلس سنای افغانستان از این هم فراتر رفت و گفت که موضوع گزارش های مربوط به حمایت نظامی "خارجی ها" از طالبان را با سفیر آمریکا در کابل در میان می گذارد.

بخش هایی از شمال افغانستان ظرف ماه های اخیر شاهد حضور افراد مسلحی بوده است که گفته می شود با گروه طالبان ارتباط دارند.

پیش از این، عبدالله عبدالله، رقیب اصلی حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز از فعالیت های مشکوکی در شمال افغانستان سخن گفته بود که به گفته او می تواند امنیت را در این بخش از افغانستان بر هم بزند.

نواحی شمالی افغانستان در مقایسه با مناطق جنوب و شرق این کشور از آرامش بیشتری برخوردار بوده است.

مطالب مرتبط