'احتمال' موافقت اوباما با اعزام نظامیان بیشتر به افغانستان

سربازان آمریکایی در افغانستان
Image caption کاخ سفید می گوید هنوز تصمیمی در مورد افزایش نیرو گرفته نشده است

منابع مطلع به بی بی سی گفته اند که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا ممکن است برنامه افزایش قابل توجه سربازان آمریکایی در افغانستان را اعلام کند.

برنامه "نیوزنایت" بی بی سی در گزارشی گفت که این افزایش ممکن است هفته آینده اعلام شود.

با این حال رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید این گزارش را رد کرد و گفت که رئیس جمهور هنوز در مورد شمار سربازان در افغانستان تصمیم نگرفته است.

ساعاتی پیشتر گوردون براون نخست وزیر بریتانیا گفته بود که بریتانیا 500 خدمه نظامی دیگر به افغانستان اعزام خواهد کرد، البته تنها در صورتی که برخی شرط ها برآورده شود.

داشتن تجهیزات لازم، افزایش شمار سربازان سایر اعضای ناتو در افغانستان و آموزش تعداد بیشتری از سربازان افغان شرط هایی است که آقای براون تعیین کرده است.

بریتانیا هم اکنون حدود 9000 خدمه نظامی در افغانستان دارد.

برنامه نیوزنایت گفت که دولت اوباما به دولت بریتانیا گفته است که به زودی افزایش قابل توجه شمار سربازان اعزامی به افغانستان را اعلام خواهد کرد.

این برنامه گفت که این موضوع ممکن است هفته آینده اعلام شود که پیش از نشست وزرای دفاع ناتو در براتیسلاوا خواهد بود.

ژنرال مک کریستال فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان پیشنهاد کرده است که شمار سربازان آمریکایی در افغانستان تا 40 هزار نفر افزایش یابد.

اما آقای گیبز گفت که رئیس جمهور هنوز "تصمیم خود را نگرفته است."

با این حال او گفت که آمریکا "درحال هماهنگ کردن بازبینی (استراتژی افغانستان) با متحدان خود" بوده است و اینکه آقای براون هفته گذشته در جریان یک تماس تلفنی "تصمیم بریتانیا برای اعزام سربازان بیشتر را به ما اطلاع داده بود."

آقای براون گفت او به طور اصولی و در واکنش به توصیه های نظامی، آماده اعزام 500 خدمه نظامی دیگر به ولایت هلمند در جنوب افغانستان است. نیروهای ناتو در این بخش افغانستان درگیر نبردهای شدید با طالبان بوده اند.

کارولین وایت خبرنگار بی بی سی در امور دفاعی می گوید که با توجه به شرط های آقای براون بعید است که این گروه به زودی در افغانستان مستقر شود.

اما به گفته وی این خبر حاوی پیام واضحی برای آمریکا است.

آقای اوباما در پی درخواست ژنرال مک کریستال درحال سبک سنگین کردن گزینه ها در مورد شمار سربازان آمریکایی در افغانستان بوده است.

مطالب مرتبط