عبدالله: جامعه جهانی تسلیم تهدید کرزی نشود

عبدالله عبدالله
Image caption آقای عبدالله پیش از این هم گفته بود 'انتخابات حتماً به دور دوم می رود'

عبدالله عبدالله، نامزد معترض انتخابات افغانستان می گوید حامد کرزی تلاش دارد روند بازشماری آرای مشکوک انتخابات را تحت تاثیر خود قرار دهد.

آقای عبدالله در یک نشست خبری در کابل گفت آقای کرزی در روزهای اخیر تلاش داشته که کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی و جامعه جهانی را با تهدید تحت تاثیر خود قرار دهد.

او گفت: "جانب مقابل ما در راس حکومت قرار داشته و در طول روند بعدی (بازشماری آرا) خواسته که از یک طرف با اعمال نفوذ بر کمیسیون انتخابات، از طرف دیگر در روزهای اخیر با وارد کردن فشار بر کمیسیون شکایات انتخاباتی و همچنان با ایجاد نوعی تهدید علیه جامعه بین المللی، روند (بازشماری آرا) را تحت تاثیر قرار بدهد."

آقای عبدالله از جامعه بین المللی خواست که به عنوان تضمین کننده سلامت انتخابات، تسلیم این "تهدیدها و فشارهایی که وارد می شود" نشود.

او همچنین در این نشست تاکید کرد که مردم افغانستان متوجه "این روش" هستند و آن را نخواهند پذیرفت.

به گفته مقامات کمیسیون های انتخابات و شکایات انتخاباتی، قرار است روند بازشماری آرای مشکوک روز پنجشنبه، ۱۵ سپتامبر، به پایان برسد و نتایج نهایی انتخابات هفته آینده اعلام شود.

این نامزد معترض از مردم خواست در صورت اعلام نتایج نهایی انتخابات با آن برخورد "حوصله مندانه" داشته باشند. او گفت: "تقاضای ما از مردم این است که در ارتباط به اعلام نتایج (بازشماری) آرا برخورد حوصله مندانه و قانون مندانه داشته باشند."

آقای عبدالله همچنین در این نشست بر موضع قبلی خود مبنی بر عدم "معامله" با رقیب خود، آقای کرزی، تاکید کرد. او خطاب به حامیان خود گفت: "در برابر حق شما معامله صورت نمی گیرد."

این نامزد انتخابات همچنین بر این نکته تاکید کرد که انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم خواهد رفت. آقای عبدالله گفت که گزارشهای ناظران او نشان می دهد که "اکثریت مطلق صندوق هایی که در آن ها تقلب صورت گرفته مربوط به آقای کرزی بوده است."

اما او افزود که با ختم جریان نظارت بر بازشماری آرا فرمول بازشماری "تغییر" کرد. آقای عبدالله همچنین گفت که در باره "فرمول تازه، سوالات و شک و تردیدهای زیادی" وجود دارد، ولی توضیح بیشتری در این مور ارائه نکرد.

با این حال هنوز مشخص نیست که بازشماری آرای مشکوک تا حال چه نتایجی را در پی داشته و نتایج این بررسی ها به طور دقیق چه زمانی اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط