نخستین کارخانه آب‌میوه افغانستان آغاز به کار کرد

Image caption آغاز به کار این کارخانه کشاورزان را به تولید بیشتر میوه تشویق خواهد کرد

وزارت کشاورزی افغانستان نخستین کارخانه تولید آب میوه را برای تقویت کشاورزی و توسعه اقتصادی کشاورزان افغان ایجاد کرده است.

آصف رحیمی، وزیر کشاورزی افغانستان در یک نشست مشترک خبری در کابل گفت که این کارخانه برای تقویت باغداری و ایجاد فرصتهای شغلی در کشور کمک خواهد کرد.

آقای رحیمی گفت: "پیشرفت اقتصادی افغانستان وابسته به باغداری و محصولات تولیدی مانند محصولات این کارخانه است."

او افزود: "این کارخانه، که تولیدات خود به بازارهای مختلف سراسر جهان عرضه خواهد کرد، محصولات میوه را از ۵۰ هزار دهقان خریداری می کند و صدها کارگر مرد و زن را در بخش بسته بندی استخدام می کند."

آقای رحیمی همچنین گفت با فعالیت این کارخانه فرصت های شغلی در باغها، مزارع و همچنین خارج از این ها نیز ایجاد خواهد شد.

وزیر زراعت افغانستان با اشاره به این کارخانه گفت: "اگر می خواهید تصویری از آینده زراعت در افغانستان را ببینید، به این جا بیایید. آغاز کار از این جا است."

این کارخانه که به نام "امید بهار" و با هزینه ۱۱ میلیون دلار به راه انداخته شده، به گفته آقای رحیمی قراردادهایی را در هند و خلیج فارس به دست آورده و در اکنون حال گفتگو با شرکت هایی در اروپا و آمریکای شمالی است.

آقای رحیمی گفت این کارخانه آب انار، سیب، خربوزه، زردآلو و شفتالو را با استاندارد بالا تولید می کند.

به گفته او، این کارخانه در سال اول کار خود حدود ۲۵ هزار تن آب میوه تولید خواهد کرد.

وزیر کشاورزی گفت تا حال این کارخانه صدها تن میوه را از ولایت های مختلف افغانستان خریده و به دلیل تقاضاهای زیاد بین المللی در این زمینه، مقدار بیشتر میوه را از کشاورزان خریداری خواهد کرد.

در حال حاضر بازار میوه افغانستان به دلیل نداشتن استانداردهای لازم در بسته بندی و عرضه در بازارهای خارجی، به پیمانه زیادی صادر نمی شود و بخش زیادی از آن در داخل کشور پوسیده می شود.

با این حال شمار زیادی از کشاورزان میل چندانی به تولید میوه ندارند. اگر این کارخانه و کارخانه های مشابه آن بتوانند محصولات باغداران و کشاورزان را بخرند، کشاورزی افغانستان به میزان قابل ملاحظه ای تقویت خواهد شد.

مطالب مرتبط