روزنامه های کابل: پنجشنبه ۲۳ میزان

قضیه هلیکوپترها و استعفای مصطفی بارکزی، عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی، مهمترین موضوع مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

آقای کرزی در یک نشست خبری اخیراً اعلام کرد که از پنج ماه پیش به او گزارشهایی رسیده که "هلیکوپترهای ناشناخته" افراد مسلح را به ولایت های بغلان، سمنگان و قندوز فرود می آورده است.

هشت صبح در مقاله ای با عنوان "خارجی ستیزی با مصرف انتخاباتی" نوشته که قضیه "هلیکوپترهای مشکوک" و استعفای مصطفی بارکزی، عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی برای تحت فشار قرار دادن آمریکایی ها اعلام شده است.

اخیراً آقای بارکزی به دلیل آن چه که او "مداخلات خارجیها" در کار کمیسیون شکایات انتخاباتی خواند، از عضویت در این کمیسیون استعفا کرد، اما آقای کرزی استعفای او را نپذیرفت.

نویسنده مطلب قضیه هلیکوپترها را "پاسخی به فشارهای غربیها در ارتباط با نتایج انتخابات" دانسته و نوشته که آقای کرزی با طرح قضیه هلیکوپترها تلاش در "تخریب" آمریکایی ها در افغانستان دارد.

به نظر نویسنده استعفای آقای بارکزی هم با "تخریب آمریکاییها و زیر سوال بردن ماهیت کمیسیون شکایات انتخاباتی" - که به تعبیر نویسنده شاید تصمیم آن به نفع آقای کرزی نباشد- مرتبط است.

روزنامه افغانستان با اشاره به سخنان روز گذشته کارل ایکن بیری، سفیر آمریکا در کابل مبنی بر عدم حمایت آمریکا از شورشیان در افغانستان، پرسیده که "آیا این منطقی است که با دشمن هم جنگ شود و هم کمک؟"

سفیر آمریکا در کابل گفت که تروریست ها به شهرهای آمریکا حمله کردند و اکنون آمریکا علیه آنها در افغانستان می جنگد و تلاش می کند که این کشور دو باره تحت حاکمیت افغانها قرار بگیرد.

به نظر سرمقاله نویس این روزنامه، شک و تردیدها در باره فرودآمدن "هلیکوپترهای ناشناخته" در افغانستان سفیر آمریکا را وادار به اظهار این سخنان کرده است.

روزنامه اما در ادامه افزوده که هنوز مشخص نیست که "چه بازی" در پشت پرده جریان دارد که هیچ کس آن را نمی داند. نویسنده همچنین پرسیده که "نکند تمام این معضلات در گرو انتخاباتی باشد که همگی بی صبرانه منتظر اعلام نتایج آن هستیم؟"

اما روزنامه اراده حکومت افغانستان را متهم به "بی مبالاتی" کرده و نوشته که در هیچ کشوری تا این اندازه "ضعف" وجود نداشته که از تغییر سرنوشت نظامی یک ولایت خود آگاه نباشد.

روزنامه با سخنان اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در باره انتقال افراد مسلح توسط "هلیکوپترهای مشکوک" ابراز تاسف کرده که در مورد این "معمای پنج ماهه" هیچ اقدامی صورت نگرفت و شاید همه منتظرند که ببینند از زیر کاسه چه نیم کاسه ای بیرون می آید.

اراده در ادامه افزوده که "بی مبالاتی" حکومت افغانستان نه تنها در داخل کشور نقل مجالس محافل سیاسی و اجتماعی شده، بلکه موضوع عنوانهای درشت روزنامه های معتبر جهان نیز شده است.

آرمان ملی هم در مطلبی با عنوان "رئیس جمهور بی خبر از اوضاع کشورش است"، پرسیده که چرا آقای کرزی در حالی که دستش را روی قرآن کذاشت و برای حفاظت از تمامیت ارضی کشور سوگند یاد کرد، حالا "شکوت کرده و نظاره گر وحشت" در شمال است.

روزنامه همچنین این پرسش را مطرح کرده که رئیس جمهوری، که از پنج ماه پیش از انتقال مخالفان مسلح به شمال آگاه بوده، چه کاری در این مورد انجام داده، کدام کشور و کدام سازمان در این کار نقش داشته است.

نویسنده مطلب در ادامه نوشته که "فاشیست های پشتون و تاجیک" در میان مردم اختلاف ایجا می کنند و اقلیتهای قومی به عنوان "پشتون" در شمال مسلح می شوند. به نظر نویسنده، این "شبکه های جاسوسی و عمال آنها" است که اقوام را در برابر هم قرار می دهند و "استفاده استراتژیک" می کنند.

روزنامه دولتی انیس با اشاره به سخنان اخیر زلمی خلیلزاد، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل، نوشته که "مردم افغانستان به دلیل این که ۳۰ سال بحران را تجربه کرده اهمیت صلح را خوب می دانند."

آقای خلیلزاد، که در حال حاضر سمتی رسمی ندارد، در یک نشست خبری در روز گذشته در کابل اوضاع افغانستان را حساس خواند و گفت که مردم جهان متوجه هستند که افغانها چگونه حکومتی می سازند.

این روزنامه دولتی به این نظر است که مشکلات افغانستان ریشه در داخل کشور ندارد، بلکه "مداخله های بیرونی و عناصر افراطی و تندرو" باعث این مشکلات شده اند.

انیس توضیح نداده که این "مداخله های بیرونی" چگونه است و از سوی کدام کشورها صورت می گیرد، اما هشدار داده که "کوچکترین مداخلات خارجی" در افغانستان پیامدهای منفی دارد.

روزنامه ماندگار در مطلب اصلی خود نوشته که آقای خلیلزاد با "دست خالی" وارد افغانستان نشده و "طرح و برنامه ای" با خود دارد که هنوز جزئیات آن منتشر نشده است.

روزنامه همچنین نوشته که جزئیات این طرح هرچه باشد، زمانی به موفقیت می رسد که او با دیدگاه واقعبینانه به مساله افغانستان بپردازد و تلاش نکند که با "برخورد سرسری" با قضایا راه برون رفت مقطعی جستجو کند.