کمیسیون انتخابات: در باره نتایج انتخابات پیشداوری نکنید

نشان کمیسیون انتخابات افغانستان
Image caption کمیسیون انتخابات می گوید هنوز منتظر گزارش کمیسیون شکایات انتخاباتی است

کمیسیون انتخابات افغانستان گزارشهای مبنی بر احتمال کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم را رد کرده و آنها را پیش از وقت خوانده است.

پیش از این سید طیب جواد سفیر افغانستان در آمریکا گفته بود که برگزاری دور دوم انتخابات ۲۹ اسد/مرداد با شرکت حامد کرزی و عبدالله عبدالله محتمل است.

اما نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت که تا زمانی که بازشماری "آرای مشکوک" به پایان نرسیده هر گونه "پیشداوری" در این زمینه فاقد اعتبار است.

آقای نور گفت: "کمیسیون مستقل انتخابات منتظر این است که آخرین گزارش کمیسیون شکایات انتخاباتی را دریافت کند. کمیسیون شکایات انتخاباتی با ما تعهد کرده بود که این گزارش را روز پنجشنبه به ما بدهد، ولی متاسفانه تا حال ما آن را دریافت نکرده ایم."

سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت تا زمانی که این گزارش به کمیسیون انتخابات نرسیده است، نتایج نهایی انتخابات اعلام نخواهد شد.

آقای نور همچنین گفت کسانی که پیش از اعلام رسمی نتایج نهایی انتخابات اظهار نظر می کنند، این نظرها، نظرهای شخصی آنها است.

Image caption سید طیب جواد سفیر افغانستان در واشنگتن

روز گذشته سید طیب جواد، سفیر افغانستان در واشنگتن همزمان با عبدالله عبدالله، رقیب اصلی حامد کرزی گفت که احتمال برگزاری دور دوم انتخابات با شرکت این دو رقیب وجود دارد.

آقای جواد به روزنامه نیویورک تایمز گفته است: "احتمال برگزاری دور دوم انتخابات وجود دارد، اگر چه این احتمال چند روز پیش وجود نداشت، اما حالا به نظر می رسد دور دوم برگزار خواهد شد."

براساس قانون در افغانستان، اگر هیچ یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نتواند در دور اول انتخابات بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست آورد، دور دوم انتخابات با شرکت دو نامزد حائز بیشترین شمار برگزار خواهد شد.

نتایج مقدماتی انتخابات، که پیش از این توسط کمیسیون انتخابات اعلام شده، نشان می دهد که حامد کرزی بیش از ۵۵ درصد و عبدالله عبدالله ۲۸ درصد کل آرا را به دست آوده اند، اما این آمار به شدت مورد اعتراض شماری از نامزدها قرار گرفته است.

نامزدهای معترض می گویند در انتخابات ۲۹ اسد "تقلب گسترده ای" به نفع آقای کرزی صورت گرفته است و بازشماری آرای مشکوک باعث خواهد شد که سهم آقای کرزی از کل آرای قابل قبول به زیر ۵۰ درصد کاهش یابد.

این در حالی است که برخی رسانه های غربی هم گزارش داده اند که بازشماری آرای مشکوک سهم آقای کرزی از آرای انتخابات را به زیر پنجاه درصد کاهش داده است.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به نقل از "مقامهای آگاه از نتایج انتخابات" نوشته که بازشماری این آرا مقدار آرای قابل قبول به نفع آقای کرزی را تا حدود ۴۷ درصد کاهش داده است.

در چنین صورتی، برگزاری دور دوم انتخابات با شرکت آقایان کرزی و عبدالله الزام آور خواهد بود.

اما کمیسیون انتخابات اعلام هر گونه آمار در باره نتایج نهایی انتخابات پیش از اعلام رسمی آن را پیش از وقت و بی اعتبار می داند.

مطالب مرتبط