سفیر افغانستان: 'احتمال برگزاری دور دوم انتخابات وجود دارد'

سید طیب جواد، عکس از وبسایت سفارت افغانستان در واشنگتن
Image caption سید طیب جواد سفیر افغانستان در واشنگتن

سفیر افغانستان در آمریکا گفته که برگزاری دور دوم انتخابات با شرکت حامد کرزی و رقیب اصلی او عبدالله عبدالله محتمل است.

سید طیب جواد، سفیر افغانستان در واشنگتن در گفتگو با رسانه های آمریکایی همچنین گفته است که نتایج نهایی انتخابات ۲۹ اسد/مرداد ریاست جمهوری ظرف چند روز آینده اعلام خواهد شد.

پیش از این مقامهای کمیسیون انتخابات افغانستان گفته بودند که بررسی "آرای مشکوک" انتخابات توسط کمیسیون شکایات انتخاباتی روز پنجشنبه به پایان می رسد و نتایج آن روز شنبه، ۱۷ سپتامبر، اعلام خواهد شد.

با این حال به نظر می رسد که نتایج انتخابات ریاست جمهوری روز شنبه اعلام نخواهد شد. پیش از این هم کمیسیون انتخابات افغانستان تاریخ های مشخصی را برای اعلام نتایج نهایی انتخابات اعلام کرده بود، اما اعلام نتایج در این تاریخ ها محقق نشده بود.

به نظر بسیاری ها در افغانستان، وضعیت پیچیده سیاسی در این کشور مانع از آن شده که نتایج نهایی انتخابات و سرنوشت آن به زودی مشخص شود.

حالا سید طیب جواد، سفیر افغانستان در واشنگتن همزمان با عبدالله عبدالله، نامزد معترض انتخابات و رقیب عمده آقای کرزی، به روزنامه نیویورک تایمز گفته است که احتمال زیادی برای برگزاری دور دوم انتخابات وجود دارد.

آقای جواد گفته است: "احتمال برگزاری دور دوم انتخابات وجود دارد، اگر چه این احتمال چند روز پیش وجود نداشت، اما حالا به نظر می رسد دور دوم برگزار خواهد شد."

براساس قانون در افغانستان، اگر هیچ یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نتواند در دور اول انتخابات بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست آورد، دور دوم انتخابات با شرکت دو نامزد حائز بیشترین شمار برگزار خواهد شد.

نتایج مقدماتی انتخابات، که پیش از این توسط کمیسیون انتخابات اعلام شده، نشان می دهد که حامد کرزی بیش از ۵۵ درصد، عبدالله عبدالله ۲۸ درصد و رمضان بشردوست ۹ درصد کل آرا را به دست آوده اند، اما این آمار به شدت مورد اعتراض شماری از نامزدها قرار گرفته است.

نامزدهای معترض می گویند در انتخابات ۲۹ اسد "تقلب گسترده ای" به نفع آقای کرزی صورت گرفته است و بازشماری آرای مشکوک باعث خواهد شد که سهم آقای کرزی از کل آرای قابل قبول به زیر ۵۰ درصد کاهش یابد.

در چنین صورتی، برگزاری دور دوم انتخابات با شرکت آقایان کرزی و عبدالله الزام آور خواهد بود.

کمیسیون شکایات انتخاباتی، که مسئولیت رسیدگی به شکایات انتخاباتی و ادعاهای مبنی بر تقلب در انتخابات را دارد، پیش از این اعلام کرده است که از صندوقهای آرای مورد تردید نمونه گیری و آرای ریخته شده در آنها را بازشماری می کند.

ولی گفته می شود که شیوه بازشماری این آرا در کمیسیون شکایات انتخاباتی با جنجالهایی همراه بوده است.

اخیراً یک عضو این کمیسیون در اعتراض به آنچه که او "مداخلات خارجی ها" در کار کمیسیون شکایات خوانده از عضویت در این کمیسیون استعفا داده است.

از سوی دیگر عبدالله عبدالله روز گذشته آقای کرزی را متهم کرد که تلاش دارد بر کمیسیون شکایات انتخاباتی فشار وارد کند و آن را وادار به قبول پیروزی خود در این انتخابات کند.

منابع نزدیک به آقای کرزی تا حال به این سخنان آقای عبدالله واکنشی نشان نداده اند.

مطالب مرتبط