سخنگوی کرزی: رئیس جمهوری تحت فشار خارجی است

حامد کرزی
Image caption برخی دیپلماتها گفته اند که ممکن است آقای کرزی یافته های کمیسیون شکایات انتخاباتی را نپذیرد

منابع نزدیک به حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به بی بی سی گفته اند که برخی از جریانات خارجی بر آقای کرزی فشار می آورند تا پیش از اعلام نتایج نهایی انتخابات به تعهداتی تن در دهد.

به گفته این منابع، رئیس جمهور کرزی تحت فشار قرار دارد تا به تشکیل "دولت ائتلافی" با شرکت رقیب اصلی اش، عبدالله عبدالله، تن در دهد و یا اینکه انتخابات به دور دوم خواهد رفت.

همایون حمیدزاده، سخنگوی آقای کرزی به بی بی سی گفت که در چند روز گذشته، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، گوردون بروان، نخست وزیر بریتانیا و آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان از طریق تماسهای تلفنی با آقای کرزی در باره مسائل مربوط به انتخابات ریاست جمهوری این کشور گفتگوهایی انجام داده اند.

آقای حمید زاده جزئیات بیشتری در باره این گفتگوها ارائه نکرد. این در حالی است که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه، ۱۶ سپتامبر، گفت: "هرگاه نهادهای انتخابات افغانستان خواستار برگزاری دور دوم انتخابات شوند، رئیس جمهور کرزی احتمالاً برنده انتخابات خواهد بود." خانم کلینتون به تلویزیون سی ان ان آمریکا گفت که احتمال دارد رئیس جمهور کرزی در دور دوم نزدیک به ۵۱ در صد آرا را، که برای برنده شدن نیاز است، بدست آورد.

انتظار می رود به دنبال رسیدگی به نزدیک به سه هزار اتهام تقلب از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایات، آرای حامد کرزی به کمتر از ۵۰ در صد کاهش یابد.

آقای کرزی تاکید کرده که گزارشهای در باره تخلفات انتخاباتی، "تقلبی و سیاسی" است. به گفته دیپلماتها، ممکن است آقای کرزی یافته های کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی را رد کند. عبدالله عبدالله، رقیب اصلی حامد کرزی در انتخابات انتخابات ریاست جمهوری گفته که به دور دوم خواهد رفت و بر عدم "معامله" با رقیب خود، آقای کرزی، تاکید کرده است.

مطالب مرتبط